Żwirki bentonitowe

Źródło: https://www.thealternativedaily.com

Decydując się na posiadanie zwierzaka, chcemy, by czuł się u nas jak najlepiej. Jednym z najważniejszych punktów kociej wyprawki jest kuweta, a w niej żwirek. Myślimy sobie – ot, co to za problem – pójdę do sklepu i coś wybiorę. Zazwyczaj jednak przeżywamy duży szok widząc wybór na półce – zbrylające i nie, drewniane, zeolitowe, bentonitowe, sylikonowe,  zapachowe, naturalne, antybakteryjne – można się pogubić.

 

Bentonit to naturalna glinka. Żwirki te zazwyczaj są zbrylające. Oznacza to, że kiedy skontaktują się cieczą, tworzą bryłki. Równie dobrze oklejają stałe zanieczyszczenia. Producenci ciągle prześcigają się w zapachach i możliwości zbrylania żwirków, produkują również te, które mniej pylą (niektóre koty nie lubią pyłu, krztuszą się i kichają przy kopaniu w kuwecie).

 

Żwirki bentonitowe można podzielić według grubości ziaren. Compact to bardzo drobny żwirek, zazwyczaj najbardziej lubiany przez koty, ponieważ nie wchodzi między palce łap i ich nie rani.

Niestety może przyklejać się do futerka i być wynoszony poza kuwetę. Oprócz tego kotom „górnikom” łatwiej się w takim drobnym żwirze kopie. Żwirki bez napisu compact, mają większe ziarna, których niektóre koty nie tolerują mogą wbijać się w łapki a oprócz tego ciężej się w nich kopie, jednak zdecydowanie mniej noszą się poza kuwetę. Dodatkowo, żwirki compact są bardziej wydajne od zwykłych, ponieważ zbrylone bryłki są znacznie mniejsze. Bryłki ze zwykłego żwirk są duże = więcej żwirku się wyciąga = więcej dosypuje z torby.

 

Plusem żwirków bentonitowych jest dobre maskowanie zapachów, zbrylanie i oklejanie stałych zanieczyczyszczeń, zanieczyszczony – można użyć do kompostu. Minusem – brak możliwości wyrzucenia do toalety – grozi to poważnym zapchaniem, więc musimy zaopatrzyć się w woreczki lub specjalny pojemnik na zużyty żwirek, który działa jak pojemnik na dziecięce pieluchy. No i bentonit może się nosić na łapkach poza kuwetę.

 

Uwaga! Pomimo tego, że żwirki dobrze maskują zapachy, tak naprawdę to, czy czuć z kuwety czy nie, zależy od: nosa opiekunów, sposobu żywienia kota, częstotliwości sprzątania kuwety, rodzaju kuwety i umiejscowienia jej! Czasem można usłyszeć od właścicieli kotów, że żwirek bentonitowy przykleja się do dna kuwety i ciężko go usunąć. Faktycznie, niektóre żwirki nie są najwyższej jakości, ale czasem zdarza się tak, że sypie się go za mało do kuwety. Im większa warstwa żwirku, tym lepiej – koty lubią kopać, oprócz tego unikniemy przyklejania cieczy ze żwirkiem do dna kuwety.

 

Kupując żwirek bentonitowy nie powinniśmy sięgać po ten z najniższej półki. Taki zazwyczaj nie bryli się i podczas sprzątania kuwety zanieczyszczenia przelatują przez dziurki łopatki, oprócz tego nie maskuje zapachów, ewentualnie sam w sobie pachnie niezbyt przyjemnie dla nas. Przez to jest mało wydajny i trzeba użyć go znacznie więcej. Jeżeli będziemy chcieli żwirek bentonitowy zapachowy – nie kupujmy od razu ogromnych toreb, ponieważ zapach może nie spodobać się naszemu futrzakowi, a to przecież on ma z ochotą korzystać ze swojej toalety.

 

Tekst: felines.pl (wszystkie prawa zastrzeżone!)