Wystawy od kuchni – Część I

Fot. felines.pl (wszystkie prawa zastrzeżone!)

W życiu posiadacza kota rasowego zawsze przychodzi taki czas kiedy to zaczyna myśleć o ewentualnym wystawieniu swojej kociej piękności. Jednak aby wystawić zwierzę najpierw trzeba rozliczyć się z pewnych przepisów, które obowiązują każdego wystawcę.

 

Przede wszystkim należy się zapisać do Cat Clubu działającego w naszej okolicy. Nie ma ustalonych odgórnych zasad, jeśli chodzi zapisy gdyż przyszły wystawca może wybrać taki klub jaki mu najbardziej odpowiada. Następnie tuż po zapisaniu się do Klubu jest zachipowanie kota. Ceny chipów wahają się w zależności od lecznicy weterynaryjnej. Na miejscu wypełnia się kwit, podaje swoje dane personalne i kota. Kolejnym krokiem jest zaszczepienie na choroby zakaźne takie jak wścieklizna (szczepienie nie obowiązuje tylko kociąt do wieku 6 miesięcy), katar koci, kaliciwiroza i panleukopenia. Profilaktycznie również można zaszczepić na grzybicę.

 

Przed każdą wystawą (do 3 dni przed) potrzebne jest także zaświadczenie od weterynarze o braku przeciwwskazań do wystawiania zwierzęcia. Szczepienia odnawia się co dwa lata, a wściekliznę co roku. Wszystkie dokumenty musimy mieć przy sobie w czasie trwania wystawy. Po załatwieniu tych wszystkich formalności możemy przystąpić do zgłaszania kota na wystawę. Zgłoszenia otwierane są na kilka tygodni przed wystawą aby wszyscy chętni hodowcy mogli zdążyć zgłosić swoich podopiecznych. W przypadku, kiedy ilość wystawców jest mała albo nie wszystkie miejsca zostały zapełnione zgłaszanie jest przedłużane aż do wyczerpania się miejsc.
Najwieksze wystawy są organizowane w Polsce przez FPL pod patronatem FIFe.

 

Jeśli już się zapisaliśmy na wystawę powinniśmy pomyśleć o wyprawce do kociej klatki. Podstawowym elementem tej wyprawki jest wystrój. Tutaj możemy sobie pozwolić na fantazję, gdyż to od nas będzie zależeć w jakim wystroju klatkowym będziemy pokazywać zwierzę. Klatki występują w dwóch rozmiarach: 60cm długość x 60cm szerokość x 65cm wysokość oraz 70cm długość x 70cm szerokość x 70cm wysokość. W skład wystroju wchodzą dwie firanki boczne, dwie przednie, firanka górna,. Można również uszyć dodatkową firankę przednią, która pozwoli na zasłonięcie przodu klatki (np na koniec wystawy). Firanki należy zaopatrzyć w troczki (wszyte) lub żabki do mocowania. Na dno klatki warto także zakupić matę. Klatka jest wykonana w całości z metalowej siatki. Zastępczo można również użyć sztywnego koca lub złożonego ręcznika. Jeśli nie mamy zdolności do szycia możemy zamówić taki wystrój u niektórych hodowców.

 

Pozostałe akcesoria których będziemy potrzebować na wystawie dla naszego kota to oczywiście przyda się transporter i miseczki, butelka wody i pożywienie, które zazwyczaj dostaje zwierzak. Wystawa to stres i dla właściciela i dla kota, ale są takie osobniki, które nawet w największym stresie skuszą się na smaczny posiłek. Dla właścicieli kotów rasowych obowiązkowym elementem wyposażenia wystawowego są kosmetyki (puder, odżywki, spraye, etc.) i akcesoria do pielęgnacji.

 

Dla nas warto wziąć szczotkę do ubrań w rolce, co pozwoli nam uniknąć tony sierści na ubraniu. Dla kota również warto zabrać legowisko bądź budkę. Dla naszego pupila legowisko to zawsze coś znajomego, pachnącego domem, a budka lub rękaw robi zazwyczaj za oazę spokoju, gdzie zwierzak może wypocząć i schować się przed ciekawskimi zwiedzającymi. Tutaj właśnie warto też pomyśleć o czymś, co zabezpieczy naszego pupila przed palcami aż nazbyt ciekawskich dzieci, a i niekiedy dorosłych, którzy koniecznie chcą dotknąć kotka.

 

Fot. felines.pl (wszystkie prawa zastrzeżone!)

Są dwa rozwiązania: można założyć albo firankę albo folię pcv (najlepiej 0,40mm).Firanka jest o tyle niewygodna, że nie wycisza, a zwiedzający mogą próbować ją podnieść do góry. Folia PCV jest wygodniejszym, ale za to droższym rozwiązaniem. Wystawa zazwyczaj trwa dwa dni, ale już od nas i od kondycji kota zależy na ile dni się zgłosimy. Jednak warto wziąć dla nas krzesło, gdyż nie wszyscy wystawcy je zapewniają. Jeśli jedziemy samochodem możemy też zaopatrzyć się w turystyczny, rozkładany stolik, który pozwoli na spokojnie przygotować kota do prezentacji. Z pozostałych rzeczy warto mieć ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, ręcznik, kilka torebek foliowych, butelkę z wodą niegazowaną i prowiant (na wystawach są zazwyczaj stoiska z jedzeniem, ale jest ono często kiepskiej jakości albo bardzo drogie) i parat fotograficzny. Jeśli mamy już spakowaną wyprawkę dla nas i naszego kota, to nie pozostało nam nic innego jak czekać na to wielkie wydarzenie!

 

Tekst i zdjęcia: Justyna K.