TICA – The International Cat Association

TICA (The International Cat Association)

Organizacja nadrzędna: WCC (World Cat Congress)
Rok założenia:
1979
Członkowie: wszystkie stany USA, Europa, Azja i Ameryka Południowa
Sędziowie: brak danych
Uczniowie sędziowscy: brak danych
Członkowie indywidualni: brak danych
Rodowody: brak danych
Wystawy: brak danych
Główny klub w Polsce: Klub Kota X-Treme (kliknij by otworzyć w nowym oknie)

The International Cat Association zostało założone w 1979 roku, przez Georgię Morgan i grupę kocich pasjonatów. Głównym celem TICA było zbudowanie najbardziej elastycznej federacji, które pozwoli na tworzenie nowych ras (oczywiście pod kontrolą). Obecnie federacja ta jest organizacją o zasięgu międzynarodowym, która zrzesza tysiące indywidualnych członków.

Pierwsza wystawa pod szyldem TICA odbyła się w Fort Lewis, 28 lipca 1979 roku. Pierwsze kluby, które organizowały pokazy i wystawy to kluby “White Hatters Cat Fanciers”, “Mid-Pacific Cat Fanciers” czy “Alaskats”. Pierwszym międzynarodowym regionem, który został zarejestrowany w TICA była Japonia, a wystawy były organizowane przez klub “All Japan Club” z Nagoya.

Głównymi celami działalności TICA jest rejestracja rodowodów wszystkich kotów rasowych ze zgłoszonych hodowli (w tym nowicjatów hodowlanych), upowszechnianie standardów i zasad obowiązujących w federacji, organizowanie i patronowanie wystawom organizowanym przez kluby zrzeszone w TICA, honorowanie i nagradzanie najlepszych hodowców oraz kotów, które są zrzeszone w TICA oraz promocja przyjaznych stosunków na poziomie międzynarodowym między właścicielami i hodowlami z całego świata. TICA to największy na świecie rejestr genetyczny kotów rasowych, który stale powiększa się o nowe pozycje.

Jednym z najbardziej charakterystycznych cech tej federacji jest elastyczność w przypadku tworzenia nowych ras. TICA w swoim katalogu posiada aż 81 ras. 71 ma status championship, 6 ras umieszczono w grupie “advanced new breed”, a 4 umiejscowione są w grupie “pre-eliminary new breed”.

System ocen w TICA różni się diametralnie od tych, które znamy z FIFe czy WCF. Jednak standardy oceniania zostaną opisane w osobnym artykule, który powinien ukazać się na felines.pl już niebawem.

Źródło:
>> https//www.klubkota.pl/index.php?p=tica
>> https//www.tica.org/public/about/history.php (w linku dostępna pełna historia, jęz. ang.)

Opracowanie: felines.pl (wszystkie prawa zastrzeżone!)