Subiektywne – POZYTYWNE KOCIE TRENDY 2019 – co jest najpopularniejsze w kocim świecie?

Fot. Krysten Merriman

Koniec roku to czas podsumowań i postanowień. My postanowiłyśmy zebrać dla Was największe hity tego roku w jednym poście. Może zdecydujecie się na wdrożenie ich w waszą kocią codzienność? Jest to subiektywny punkt widzenia względem tego co się dzieje w kocim świecie.

Kocie środowisko bardzo podąża za trendami, które pomagają nie tylko Opiekunom, ale przede wszystkim ich kotom. Niektóre  z tych trendów są bardzo dobre dla naszych milusińskich, inne są niestety dość… kontrowersyjne. O tym właśnie będzie w dzisiejszym tekście. Zacznijmy od tych pozytywnych!

Kolejność trendów jest całkowicie przypadkowa i nie należy jej traktować jako rankingowej. :)

Puszki wysokomięsne i dobrze zbilansowane posiłki

To chyba pierwsza zauważona zmiana w kocim świecie. Cieszy podejście fakt, że sucha karma powoli, powoli odchodzi do lamusa i zaczyna być zastępowana dobrej jakości karmą wysokomięsną. Świetnym postępującym trendem jest również fakt, że wielu Opiekunów podaje kotom żółtko raz w tygodniu (dla kota to świetna porcja witamin i mikroelementów!) i 3 posiłki mięsne zamiast jednego puszkowego. Sama stosuję taką dietę, gdyż dla mnie jest ona najbardziej optymalna pod względem finansowym oraz czasowym. Widzę poprawę u moich kotów – zdecydowanie lepiej przyswajają składniki odżywcze. Według mnie jest to świetny trend, gdyż jest to opcja najbardziej przyswajalna pod względem wiedzy na samym początku przestawiania kotów w stronę naturalnej diety. Ale i może to być dieta podstawowa, jak w naszym przypadku.

Zabawki edukacyjne i maty węchowe.

Hitem, który również ma miejsce w kocim świecie, jest wzrost popularności mat węchowych i zabawek edukacyjnych. Początkowo maty węchowe były skierowane do właścicieli psów, potem jednak trend zaczął iść ku kotom. A koty jak wiadomo, mają bardzo rozwinięty zmysł węchu, a dla nich jest to świetna aktywność względem swoich instynktów. Kot po takim niuchaniu, nie dość, że zaspokoi swój instynkt, to zapewne po całej zabawie pójdzie spać, ze względu na zmęczenie po nadmiarze emocji związanymi z ukrytymi smaczkami. ;)

Dodatkowym hitem są też maty edukacyjne czy zabawki, które turlane powodują wypadanie smaczków. Kot musi się sporo nakombinować przy tym by wydostać przysmak. Dzięki temu taki snack starcza na dłużej, a kot ma zajęcie, w którym musi wykazać się sprytem i determinacją w zdobywaniu upragnionej rzeczy. Bardzo warto!

Kocie ścianki, drapaki i legowiska

Szczerze powiedziawszy ja sama nie spodziewałam się, że pewnego dnia, coś co jest zrobione z myślą o kotach i uważane za kontrowersyjne, będzie czymś co wielu postanowi wdrożyć w swoje otoczenie. Super sprawa! Kot to zwierzę wysokościowe, lubi przebywać w miejscach trudno dostępnych (a dla niego bezpiecznych). Warto zaaranżować kocią przestrzeń tak by codziennie zaspokajała kocie potrzeby i instynkty.

Legowiska i drapaki również nie odstają pod względem popularności. Oferta staje się coraz bardziej bogatsza, przez co kociarze mają szeroki wybór coraz lepszych producentów kocich akcesoriów. Hitem ostatnio są drapaki kartonowe, których kot nie zedrze tak szybko jak zwykłego pudełka. Ponadto warto wspomnieć o tym, że zazwyczaj takie kartonowe legowiska są ekologiczne i zrobione z materiałów, które nie zaszkodzą naszym kotom!

Diety BARF i Wholeprey

Z radością mogę stwierdzić, że popularność diet najbardziej zbliżonych do naturalnych rośnie z każdym miesiącem. Koci barf jest dość wymagający i wymaga poświęceń, ale jest to najlepsze co można sprezentować swojemu kotu. Wholeprey jest dietą nieobowiązkową, dość “drastyczną” w odbiorze dla sporej części kociego społeczeństwa. Jednak się nie brzydzimy, można spróbować tego jako urozmaicenia w kocim menu.

Dodatkowo, jak już wyżej wspomniałam warto postawić na dobrze zbilansowane puszki mięsne. Obowiązkowym elementem za to powinno być dopuszczanie kotów do 100% mięsnych posiłków 3 razy w tygodniu.

ZASPOKAJANIE KOCICH POTRZEB BEHAWIORALNYCH

Coraz częściej osoby, które adoptują, przygarną lub legalnie kupią kota chcą świadomie zaspokajać potrzeby swojego pupila. Petsitterzy, behawioryści to zawód od lat pozostający w niszy. Jednak, samej będąc pozytywnym petsitterem, zauważam zmiany, które mają nie tylko zaspokoić potrzeby Opiekunów, ale przede wszystkim mają dać poczucie bezpieczeństwa milusińskim.

Dlatego też z wielką przyjemnością obserwuję rozwój szkoleń, seminariów, prywatnych praktyk behawioralnych poprzedzonych uprzednio odpowiednią edukacją. Świadczy to o otwartości zwierzolubów, nie zamykaniu się na nowe rozwiązania i coraz większej ilości osób, które nie traktują zwierząt przedmiotowo. “To tylko kot” odchodzi powoli do lamusa, co bardzo cieszy! :)

2019 rok można uznać za dynamiczny pod względem zmian w kocich trendach. Z własnych obserwacji mogę powiedzieć, że wiele spraw, które wydawały się rok temu sprawami kontrowersyjnymi, są teraz na porządku dziennym. Jeszcze musi upłynąć dużo czasu, by ludzie przywykli do pewnych zjawisk okołokocich, które są jak najbardziej pozytywnymi dla naszych kotów.

“Kropla drąży skałę” – to powiedzenie idealnie pasuje do obecnej sytuacji. Zmiany, mimo iż następują powoli, coraz bardziej są widoczne w naszym społeczeństwie. Także Kociarze, nie możemy się poddawać! Trzeba iść do przodu, z podniesioną głową!