Sesja fotograficzna dla pupila – czy to ma sens?

Fot. Marta Kamińska

Fotografia towarzyszy nam od zawsze. Staramy się robić zdjęcia telefonami, tabletami, aparatami kompaktowymi, lustrzankami. Zamieszczamy je na portalach społecznościowych, w prywatnych galeriach czy na blogach. A co daje nam fotografia zwierząt?

Każdy z nas lubi przeglądać fotografie sprzed lat. Za każdym zdjęciem kryje się mnóstwo wspomnień i zabawnych historii. I właśnie o to w tym wszystkim chodzi, by na moment zatrzymać się w tej wielkiej gonitwie i wrócić do miłych chwil jakie spędziliśmy z naszym milusińskim. Któż nie rozczuli się oglądając zdjęcie śpiących szczeniaków, bądź nie zaśmieje widząc zwariowaną minę pupila zamrożoną w kadrze. W szczególnych przypadkach, dobrze wykonane zdjęcia mogą przyspieszyć także proces adopcji zwierzęcia.

 

Zdjęcia najlepszą pamiątką na całe życie!

Wiele osób widząc ogłoszenia na portalach społecznościowych zatytułowane „Fotograf wykona sesję zdjęciową zwierzaka”, łapie się za głowę i myśli „Nie mają ludzie co z pieniędzmi robić! Przecież zwierząt się nie fotografuje!”. Fotografować można wesela, komunie. Ale zwierzaki? Fanaberia! Często osoby te również mają zwierzęta – koty, psy, króliki. Przez kilka, kilkanaście lat… Po pewnym czasie musi nadejść jednak czas rozstania z ukochanym pupilem. Po latach wspominamy gniadą klacz, kudłatego kundelka, czy kota który ustawiał wszystkich po kątach. Opowiadamy po latach o utraconych zwierzakach znajomym, dzieciom, rodzinie i brakuje tego czegoś, co ubarwiłoby nasze wspomnienia. Brakuje fotografii.

 

Nie oszczędzaj! Dlaczego warto wybrać dobrego fotografa do zdjęć swojego pupila?

Fot. Marta Kamińska

Pamiętaj, że nie każdy fotograf dobrze sfotografuje Twojego pupila. Tak samo jak nie każdy fotograf specjalizujący się w fotografii portretowej dobrze sfotografuje reportaż ślubny! Sesje rodzinne z psem nawet u najlepszego portrecisty okazują się często nie tym czego oczekiwaliśmy, a to tylko dlatego, że fotograf nie potrafi sprawić by nasz pupil był obecny na zdjęciu. Często na zdjęciach nie widać więzi jaka łączy nas z pupilem. Ale to nie jedyny problem fotografów którzy nie są specjalistami w tej dziedzinie. Kolejny aspekt który warto poruszyć to zły moment wykonania fotografii – zła faza biegu i zwierzę wygląda na ociężałe, poucinane uszy czy też złe ustawienie zwierzaka czy nieodpowiednia perspektywa zaburzająca proporcje. Osoba która ma neutralny stosunek do zwierząt nie będzie wykonywała takich zdjęć z pasają i pełnym zaangażowaniem.

Ważne jest, by przed umówieniem się na zdjęcia przejrzeć prace kilku fotografów – tak by samemu upewnić się co tak naprawdę nam się podoba i jaki styl pracy danego fotografa nam odpowiada.

 

Czym dla nas, jako „zwierzolubów”, jest fotografia?

Rolą zdjęć jest jednak nie tylko ilustrowanie czy pielęgnowanie wspomnień. Fotografie w dzisiejszych czasach są świetnym wypełnieniem mieszkania, ozdobą przestrzeni w której żyjemy. Kto nie chciałby powiesić dużego fotoobrazu w przedpokoju, tak by goście widzieli jak ważny jest dla nas pupil? Należy pamiętać że w takich przypadkach niezwykle ważne jest pokazanie zawadiackości zwierząt na fotografii, mimo że tak trudno je uchwycić w ruchu. Przecież one tak się wiercą! Jak okiełznać pupila podczas sesji przeczytacie w kolejnym artykule.

Podsumowując: tak, warto poświęcić kilka chwil więcej na wybór dobrego fotografa dla naszych pupili. Dla nas są one członkami rodziny, a więc zasługują na dobrej jakości zdjęcia, które wyeksponują ich cechy charakteru czy niezwykły wygląd. Ponadto dobrej jakości zdjęcia pomogą fundacjom czy domom tymczasowym w szybszym znalezieniu domów stałych dla ich podopiecznych. Wystarczy obserwować social media, gdzie raz na jakiś czas można spotkać ogłoszenia fotografów (nawet amatorów), którzy w zamian za możliwość robienia zdjęć w ciągu dnia (hodowli, domu lub kociarni) udostępnią je potem do celów niekomercyjnych, związanych z działalnością okołokocią.

Wybór fotografa dla Waszego zwierzęcia to nie jest prosta sprawa, ale nie warto na tym oszczędzać. Dbamy o jakość naszego życia – zadbajmy też o jakość otaczających nas pamiątek!


Tekst: Marta Kamińska

PS. Nie zapomnij ocenić tekstu po lekturze! :)