FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

KOCI LIFESTYLE

Jak zapewnić kotu rozrywkę za darmo?

Jak zapewnić kotu rozrywkę?
Jeśli nie masz pomysłu na kupne zabawki to może warto zainteresować się recyklingiem? By zapewnić kotu rozrywkę trzeba niewiele! Często wystarczy szeleszczący papierek od cukierka by zapewnić naszemu milusińskiemu godziny zabawy! 🙂
Fot.  Christian BodhiPixabay

Jak zapewnić kotu rozrywkę bez zbędnego wydawania pieniędzy? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, będąc nawet doświadczonym Opiekunem swoich milusińskich. Poznanie kociego gustu zajmuje nawet kilka lat, jeśli mamy w swoim domu dość wymagającego koteła. Można jednak założyć, że jest kilka typów uniwersalnych i recyklingowych zabawek, które sprawdzą się właściwie przy prawie każdym kocie. Jednak co najważniejsze – nie wydasz na nie pieniędzy. Potrzebne materiały znajdziesz w swoim domu! Wystarczy odrobina chęci i czasu by zrobić zabawkę, która posłuży naszemu kotu przez długi czas.

Papierki, szeleszczące folie, reklamówki…

Większość z nas lubi słodycze. A spora część tych słodyczy ma miło szeleszczące folie celofanowe, które robią za opakowanie cuksa. Wystarczy taki celofan nawlec na sznurek i mocno zawiązać. Zapewniam, że kot jak tylko usłyszy szeleszczenie tej folii, od razu zmaterializuje się i zacznie dopraszać się zabawy. Celofan możesz pozyskać na przykład z folii ochronnych kwiatów doniczkowych lub ciętych. Tutaj będziesz musiał/musiała pomiąć przez kilka dłuższych chwil. Celofan z takiego źródła może zapewnić rozrywkę kotu na wiele godzin, ale też wymaga przygotowań. Jest twardszy niż ten ze słodyczy.

Folia z cukierków jest idealna pod tym względem. Wystarczająco miękka, by kot mógł złapać ją łapkami. Dodatkowo szeleści, co daje dodatkowe bodźce podczas zabawy. Folia aluminiowa, jak wiadomo jest praktycznie w każdym domu. Możemy użyć takiej, która nie jest zanieczyszczona. Lub użyć tej w rolce. Osobiście staram się takiej nie używać. Mam na myśli to, iż taka folia jest po prostu niezbyt zdrowa dla nas i środowiska. Dlatego jeśli mogę to zastępuję ją innymi recyklingowymi zabawkami.

Reklamówki również tutaj sprawdzą się jako recyklingowe zabawki. Trzeba jednak uważać na to by kot ich nie żuł i nie jadł. Zdarzają się takie koty, które uwielbiają jeść plastik, więc i w celofanie mogą zagustować. Niemniej jeśli nie mamy nic przeciwko rozszarpanej reklamówce typu „foliówka jednorazowa”, możemy z kotem pobawić się w polowanie. Moje koty kochają te reklamówki, a Ruda ma totalnego świra na ich punkcie. Nigdy jednak nie zostawiaj kota sam na sam z foliówkami – istnieje ryzyko zaplątania się i uduszenia!

Zapewnij kotu rozrywkę dając mu sznurek lub wstążkę!

Mało który kot oprze się sznurówce czy sznurkowi, który może zaczepić o pazurek. Wstążki czy sznurki warto jednak dawać pod nadzorem. Powinny być one dość miękkie, bez żadnych ostrych krawędzi czy załamań. Zbyt ostra, nylonowa wstążka może przejechać kotu po dziąsłach, co może spowodować zranienie aż do krwi. Nie jest to przyjemne wydarzenie dla naszego zwierzaka. bo powoduje niesamowity dyskomfort w paszczy. W przypadku domowych zabawek wystarczy zazwyczaj jakiś kijek i zużyta sznurówka, która do tej pory tkwiła zapomniana w szufladzie.

Pamiętaj jednak, by zachować ciąg łowiecki. Dzięki temu Twój kot zaspokoi swój instynkt! Jak to zrobić? Po każdym biegu za sznurkiem po prostu rzuć lub podaj mu smaczek, który uwielbia. W ten sposób koteł będzie miał wrażenie, iż dogonił zdobycz z sukcesem, gdyż otrzymał smaczek na sam koniec zabawy. Każda gonitwa ze złapaniem sznurka to jeden smaczek.

U nas totalnym hitem są kartony po zakupach zrobionych w Internecie. Koty słysząc szeleszczenie papierka na sznurku lub palca przesuwanego wzdłuż zewnętrznej ściany dostają wręcz zabawowej wścieklicy (oczywiście w pozytywnym sensie 😉 ), a po zabawie w kartonie wypoczywają przez długi czas na fotelu lub drapaku. Takie zachowanie u kota świadczy o rozluźnieniu i spełnieniu względem swojego instynktu. Bawiąc się w ten sposób zapewnisz kotu rozrywkę oraz zachowasz odpowiedni porządek kociego dnia i będziesz miał/a pewność, że kocia natura została w pełni zaspokojona.

A Wy jakie zabawki chętnie robicie swoim kotom?

%d bloggers like this: