FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

RECENZJE

Poradnik hodowców kotów, Elżbieta Wirth – Dzięciołowska

Lektura takim cudownym krajobrazie to pełen relaks! Czasem warto odetchnąć i połączyć odpoczynek z edukacją.
fot. Marta Rozwadowska, hodowla Szara Eminencja*PL

Tekst i zdjęcia: Marta Rozwadowska, Szara Eminencja*PL

Jedynym na polskim rynku rodzimym tytułem traktującym o hodowli kotów jest pozycja pt. „Poradnik hodowców kotów”, autorstwa E. Wirth-Dzięciołowskiej. Powinna zatem znaleźć się w kanonie lektur obowiązkowych każdego młodego adepta sztuki hodowlanej, jak również bardziej doświadczonego praktyka, a także każdego, chcącego zdobyć lub pogłębić wiedzę z zakresu hodowli kotów rasowych. Z pewnością sięgnąć po nią powinien także przygotowujący się do tej roli miłośnik felide, który znajdzie wiele cennych wskazówek i merytorycznych wiadomości. Pozycja zaciekawi zapewne studentów kierunków związanych z opieką nad zwierzętami, jak weterynaria czy zootechnika oraz opiekunów kotów chcących poszerzyć swoją wiedzę, choćby z zakresu niszowej wiedzy dotyczącej dziedziczenia barwy sierści.

Autorka w trzech rozdziałach opowiada o kotach, ich pochodzeniu (rozdział I), genetyce (rozdział II) oraz wadach i chorobach uwarunkowanych genetycznie (rozdział III).

Czytelnik w pierwszej części książki zaznajamia się z cechami wspólnymi kotowatych, ich etologią oraz poznaje proces udomowienia ich dzikich przodków. Druga część wprowadza w zawiły świat genetyki, od podstawowych zagadnień dotyczących genów i chromosomów oraz ich dziedziczenia, poprzez wpływ na umaszczenie kotów, rodzaj okrywy włosowej, a co z punktu widzenia hodowcy bardzo istotne – przewidywania umaszczenia kociąt z danego kolorystycznego połączenia. W ostatniej części autorka porusza kwestie zdrowotne, jak zaburzenia w determinacji płci, specyficzne dla danej rasy wady i choroby kotów oraz testowanie nosicielstwa owych wad o podłożu genetycznym. Dociekliwy odbiorca w Dodatku znajdzie m.in. oznaczenie kodowe i nazewnictwo barw sierści kotów wg FIFe, największej na świecie federacji felinologicznej.

Książka posiada niezaprzeczalny walor edukacyjny oraz merytoryczny. W Polsce nie ma systematycznych kursów dla adeptów, ani też hodowców, chcących poszerzyć swoje wiadomości i podnieść kwalifikacje. Nieliczne dostępne seminaria z uwagi na wysoką cenę i stacjonarny tryb są dla ogółu trudno dostępne. To wszystko powoduje, że ta pozycja książkowa urasta do rangi bardzo istotnej, gdyż wpisuje się w lukę edukacyjną na naszym rynku.
Jest napisana przystępnym językiem praktyka a zagadnienia skomplikowane są definowane i tłumaczone, co ułatwia odbiór czytelnikowi.

Dzięki wielości grafik (zdjęć, rysunków, schematów, innych) oraz tabel autorka doskonale wizualizuje skomplikowane genetyczne zagadnienia, ułatwiając ich zrozumienie nawet osobom nie posiadającym gruntownego wykształcenia w tym kierunku. Liczne zdjęcia powodują, że nawet mało wprawne oko może dostrzec rozbieżności w porównywanych przykładach, skonfrontować teorię z praktyką i zyskać rzeczywistą wiedzę, a nie jedynie jej namiastkę. Książka obfituje w wiele cennych przykładów i bazuje na empirycznej wiedzy, niezbędnej każdemu hodowcy oraz praktykowi. Te walory sprawiają, że w rzeczywistości mamy do czynienia z kompendium wiedzy i niejako podręcznikiem hodowlanym.

Książka jest dostępna na rynku wydawniczym od 1999 r. Niestety, mimo, że doczekała się już dwukrotnego wydania, jej nakład został aktualnie wyczerpany. Jest dostępna jedynie w wersji cyfrowej, z której również korzystałam przygotowując niniejszą recenzję. Wielu z pewnością odstraszy ten format, jednak na pewno warto przełamać tą niechęć, do czego zachęca niższa cena.

%d bloggers like this: