FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

RECENZJE

Poradnik hodowców kotów, Elżbieta Wirth – Dzięciołowska

Lektura takim cudownym krajobrazie to pełen relaks! Czasem warto odetchnąć i połączyć odpoczynek z edukacją.
fot. Marta Rozwadowska, hodowla Szara Eminencja*PL

Tekst i zdjęcia: Marta Rozwadowska, Szara Eminencja*PL

Jedynym na polskim rynku rodzimym tytułem traktującym o hodowli kotów jest pozycja pt. „Poradnik hodowców kotów”, autorstwa E. Wirth-Dzięciołowskiej. Powinna zatem znaleźć się w kanonie lektur obowiązkowych każdego młodego adepta sztuki hodowlanej, jak również bardziej doświadczonego praktyka, a także każdego, chcącego zdobyć lub pogłębić wiedzę z zakresu hodowli kotów rasowych. Z pewnością sięgnąć po nią powinien także przygotowujący się do tej roli miłośnik felide, który znajdzie wiele cennych wskazówek i merytorycznych wiadomości. Pozycja zaciekawi zapewne studentów kierunków związanych z opieką nad zwierzętami, jak weterynaria czy zootechnika oraz opiekunów kotów chcących poszerzyć swoją wiedzę, choćby z zakresu niszowej wiedzy dotyczącej dziedziczenia barwy sierści.

Autorka w trzech rozdziałach opowiada o kotach, ich pochodzeniu (rozdział I), genetyce (rozdział II) oraz wadach i chorobach uwarunkowanych genetycznie (rozdział III).

Czytelnik w pierwszej części książki zaznajamia się z cechami wspólnymi kotowatych, ich etologią oraz poznaje proces udomowienia ich dzikich przodków. Druga część wprowadza w zawiły świat genetyki, od podstawowych zagadnień dotyczących genów i chromosomów oraz ich dziedziczenia, poprzez wpływ na umaszczenie kotów, rodzaj okrywy włosowej, a co z punktu widzenia hodowcy bardzo istotne – przewidywania umaszczenia kociąt z danego kolorystycznego połączenia. W ostatniej części autorka porusza kwestie zdrowotne, jak zaburzenia w determinacji płci, specyficzne dla danej rasy wady i choroby kotów oraz testowanie nosicielstwa owych wad o podłożu genetycznym. Dociekliwy odbiorca w Dodatku znajdzie m.in. oznaczenie kodowe i nazewnictwo barw sierści kotów wg FIFe, największej na świecie federacji felinologicznej.

Książka posiada niezaprzeczalny walor edukacyjny oraz merytoryczny. W Polsce nie ma systematycznych kursów dla adeptów, ani też hodowców, chcących poszerzyć swoje wiadomości i podnieść kwalifikacje. Nieliczne dostępne seminaria z uwagi na wysoką cenę i stacjonarny tryb są dla ogółu trudno dostępne. To wszystko powoduje, że ta pozycja książkowa urasta do rangi bardzo istotnej, gdyż wpisuje się w lukę edukacyjną na naszym rynku.
Jest napisana przystępnym językiem praktyka a zagadnienia skomplikowane są definowane i tłumaczone, co ułatwia odbiór czytelnikowi.

Dzięki wielości grafik (zdjęć, rysunków, schematów, innych) oraz tabel autorka doskonale wizualizuje skomplikowane genetyczne zagadnienia, ułatwiając ich zrozumienie nawet osobom nie posiadającym gruntownego wykształcenia w tym kierunku. Liczne zdjęcia powodują, że nawet mało wprawne oko może dostrzec rozbieżności w porównywanych przykładach, skonfrontować teorię z praktyką i zyskać rzeczywistą wiedzę, a nie jedynie jej namiastkę. Książka obfituje w wiele cennych przykładów i bazuje na empirycznej wiedzy, niezbędnej każdemu hodowcy oraz praktykowi. Te walory sprawiają, że w rzeczywistości mamy do czynienia z kompendium wiedzy i niejako podręcznikiem hodowlanym.

Książka jest dostępna na rynku wydawniczym od 1999 r. Niestety, mimo, że doczekała się już dwukrotnego wydania, jej nakład został aktualnie wyczerpany. Jest dostępna jedynie w wersji cyfrowej, z której również korzystałam przygotowując niniejszą recenzję. Wielu z pewnością odstraszy ten format, jednak na pewno warto przełamać tą niechęć, do czego zachęca niższa cena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: