Pielęgnacja kocich zębów

Photo Credit: ophirg Flickr via Compfight cc

Kocie zęby, tak samo jak nasze narażone są na czynniki, które niszczą szkliwo, powodują próchnice czy stany zapalne dziąseł. Dlatego warto o nie dbać. W artykule tym powiemy wam jak to robić. Jednym z objawów związanych z zębami jest nieprzyjemny zapach. Tutaj warto na początek udać się do weterynarza po poradę. Nieprzyjemny zapach może być objawem choroby dziąseł, bądź dolegliwością związaną z układem pokarmowym. Po diagnozie możemy przystąpić do leczenia środkami, które nam zaproponował weterynarz. Warto doraźnie co jakiś czas samemu zaglądać do pyska naszego podopiecznego by obejrzeć powierzchownie stan zębów.

 

Jeśli nasz kot ma na zębach kamień moż emy sięgnąć po snacki odkamieniające. W zasadzie każda sucha karma, o dużych granulkach może służyć jako doraźny odkamieniacz. Rozgryzane granulki działają jak “pumeks” który ściera osad. Warto zadbać również o codzienną higienę. W sklepach zoologicznych możemy zaopatrzyć się w pasty do “mycia” zębów naszych kotów. Większość z nich jest w smakach takich, jakie lubią nasi podopieczni. Do czyszczenia zębów możemy użyć szczoteczki dla niemowląt, które można dostać w aptece.

 

Naszego kociastego powinniśmy przyzwyczajać do tej czynności już od momentu, kiedy przejdzie na pokarm stały. Na początek możemy naszemu kotu włożyć palca do pyszczka i przez chwilę delikatnie masować dziąsła przez kilka chwil. Palec możemy też owinąć gazą. Za każdym razem powinniśmy naszego kociaka nagrodzić przysmakiem i dodatkową porcją pieszczot.

 

Jeśli kot już przywyknie do takiego masowania możesz przejść do szczotkowania. Na początek daj mu powąchać szczoteczkę. Dla niego to nowy przedmiot o dziwnym kształcie i strukturze. Niektóre koty ocierają się pyszczkiem ze względu na szorstką strukturę włosia – sprawia im to przyjemność ;). Jeśli nas kot tak właśnie robi nagródźmy go. Możemy też nałożyć na szczoteczkę pastę witaminową lub sos z tubek, który lubi nasz pupil. Poczekaj aż kot zacznie lizać, ssać i gryźć szczoteczkę. Po kilku dniach kot powinien już przyzwyczaić się do szczoteczki i wyrobi sobie o niej pozytywne skojarzenia. W ostatnim etapie przyzwyczajania podaj kotu szczoteczkę i jak zacznie ją lizać delikatnie zacznij masować mu nią zęby. Po kilku dniach nałóż na wcześniej zamoczoną w przysmaku szczoteczkę odrobinę pasty dla kotów. Stopniowo z dnia na dzień zwiększaj ilość pasty a zmniejszaj ilość przysmaku.

 


Tekst: felines.pl (wszystkie prawa zastrzeżone