Pielęgnacja kocich pazurków

Photo Credit: { zoie } Flickr via Compfight cc

Zbyt długie pazury mogą być utrapieniem nie tylko dla właściciela, ale także i dla kota. Utrudniają poruszanie się, a często zabawa z rozbrykanym kociakiem może się zakończyć dość nieprzyjemnymi zadrapaniami. Poniżej garść informacji o pielęgnowaniu kocich “paznokci”.

 
W naturalnych warunkach koty mają możliwość ścierania pazurów podczas chodzenia, biegania oraz polowania. Koty domowe, które nie mają styczności ze światem zewnętrznym najczęściej drapią meble. Dlaczego to robią? Ponieważ jest to ich sposób na pielęgnację pazurów. W czasie ‘ostrzenia’ zdzierane są stare łuski, a spod nich ukazuje się nowy pazur. Drapanie jest zakodowane w głowie każdego kota. Dla kotów, które mają możliwość wychodzenia drapanie drzew i innych powierzchni ma jeszcze jedno znaczenie – koty w ten sposób znaczą swój teren.
 
Kocie pazury są tworami naskórka chroniącymi końce palców. Umieszczone w nich więzadła umożliwiają ich wysuwanie i chowanie. Zbudowane są z części naskórkowej (zewnętrznej, twardej) i skórnej (wewnętrznej, miękkiej). Do obcinania pazurków powinno przyzwyczajać się koty jak najwcześniej. Nawet jeśli nie trzeba obcinać pazurków u małego kotka, warto brać go na ręce i przyzwyczajać do samego oglądania łapek przez delikatne naciskanie opuszków palców. Po każdym takim zabiegu powinno się kota nagrodzić.
 
Zabieg skracania pazurków możemy powierzyć lekarzowi weterynarii podczas wizyty u weterynarza w lecznicy. Jednak częste wizyty w w lecznicy są dla kota sporym stresem i dlatego lepiej ten prosty zabieg przeprowadzać w domu. Zawsze mozna podczas badania zapytać lekarza jak to zrobić. Podczas obcinania pazurków, należy uważać, by nie uszkodzić miazgi twórczej pazura – żywej tkanki, (która jest widoczna) wewnątrz pazura w postaci różowej, łukowato wygiętej części. Jej uszkodzenie sprawia kotu ból i powoduje dość duże krwawienie. Z tego względu należy wcześniej dokładnie obejrzeć koci pazur, aby ustalić, w którym miejscu zaczyna się żywa tkanka.
 

Photo Credit: Daniel E Lee Flickr via Compfight cc

Najprostszą metodą skracania pazurów jest obcięcie ich specjalną gilotynką lub cążkami. Można również zaopatrzyć się w specjalne nożyczki. Nożyczek dla ludzi nie należy używać, ponieważ kocie pazury są twardsze od ludzkich paznokci i mają specyficzną budowę.Łatwo tutaj o uszkodzenie pazura. W przypadku naruszenia tkanki żywej należy niezwłocznie zatamować krwawienie tamponem z waty i udać się do weterynarza.

 
Kolejnym sposobem na ścieranie pazurków to zakup drapaka. Obecnie na rynku jest taka mnogość opcji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań jest kupienie drapaka tekturowego – przy dwóch kotach (nawet przy intensywnym używaniu) starcza na ponad pół roku. Dzięki temu nasze koty mają karton dostępny cały czas, a przy okazji mogą również stępić pazurki. Jeśli jednak chcemy kupić coś bardziej trwałego, to możemy kupić drapak zawieszany na ścianie, meblu lub słupek, który postawimy w pokoju – sizalowa linka, którą jest owinięty, świetnie sprawdza się przy drapaniu, a przy okazji meble odpoczną od kocich pazurków.
 


 

Tekst: Felins.pl (Wszystkie prawa zastrzeżone)
Photo Credit: Viiicciii via Compfight cc