KOT DOMOWY (HCS)

Koty domowe towarzyszą nam od zarania dziejów. Za przodka kota domowego uważa się kota nubijskiego (Felis lybica). Współcześni naukowcy uważają, że kot domowy i kot nubijski tak mało różnią się od siebie, że mogą być uznane za jeden gatunek. Nie jest znana data udomowienia naszych mruczków Większość źródeł sugeruje lata 4000 – 3700 p.n.e. Już ok. 2000 r. p.n.e. kot był pospolicie hodowany w Egipcie. Początkowo był obiektem kultu (wiązano go z boginią Bastet), a zwłoki kotów mumifikowano.

 

Później zaczęto wykorzystywać go do tępienia gryzoni. Współcześnie kot domowy jest jednym z najchętniej utrzymywanych kotów w domach – niestety jest to też obwarowane wieloma mitami, które są powtarzane  z pokolenia na pokolenie. Jednak w 2008 roku zostały docenione i otrzymały swój własny standard FIFe i od tej pory mogą oficjalnie być wystawiane na krajowych i międzynarodowych wystawach (w tym światowych) kotów.

 

BUDOWA
Kot domowy powinien być harmonijny. Doskonale zbalansowany ze zdrową muskulaturą. Każdej długości i kształtu. Dobrze zbalansowana i proporcjonalna do korpusu, nie za mała i nie za duża. Oczy powinny byćmbłyszczące, ufne, naturalnie czujne i otwarte. Lśniące i klarowne. Każdego kształtu, wielkości i koloru. Futro powinno być w doskonałej kondycji, błyszczące i jednolicie ułożone. Każdy kolor i rysunek na futrze jest dopuszczalny. Harmonijne połączenie barw preferowane.

 

PIELĘGNACJA
Pielęgnacja kota domowego jest w zasadzie cechą osobniczą. Koty domowe ze względu na różnorodność genetyczną mogą mieć gęsty podszerstek lub nie mieć go prawie wcale – od tego głównie zależy intensywność linienia. W zasadzie kot domowy nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli jednak zaobserwujemy u naszego mruczka tendencję do przetłuszczania się sierści możemy go wykąpać (co dla wielu kotów jest mało przyjemnym przeżyciem) lub użyć szamponu suchego czyli pudru, który zniweluje kurz i tłuszcz z sierści. Ponadto warto pamiętać o przycinaniu pazurków, czyszczeniu uszu i przeglądzie ogólnym u weterynarza.

 

CHARAKTER
Koty domowe są pod tym względem trudne do określenia. Jedne lubią przytulanie i nigdy im dość głaskania, drugie są indywidualistami i nie są skore do okazywania aprobaty wobec pieszczot. Tutaj nie da się jednoznacznie określić jaki jest nasz ulubieniec. To jaki będzie zależne jest od wielu czynników – od warunków w jakich wychował się i jak odnoszą się do niego ludzie. W przypadku adopcji starszego kota lub kociego podlotka mamy większą pewność o typie charakteru naszego mruczka. Biorąc do domu małe kocię musimy przygotować się na to, że charakter malucha może zmienić się, gdy będzie starszy.