Miski dla kotów – jakie znamy rodzaje?

Fot. Justyna Królak / Felines E-Magazyn

Wybór odpowiedniego pokarmu dla kota jest kluczową kwestią w świadomej opiece nad pupilem, jednak czy wiesz jak istotną rolę w żywieniu odgrywają naczynia, w którym pokarm jest podawany? Ile razy kot rozsypywał jedzenie lub wyciągał kawałki karmy poza miski? To uciążliwe dla opiekuna zachowanie może mieć podłoże właśnie w źle dobranych do danego kota miseczkach. Sprawdź jakie są rodzaje misek i w jaki sposób dobrać tę najlepszą dla swojego kota.

Spis treści:

  1. Jak wybrać idealną miskę dla naszego kota?
  2. Jak podawać kotom jedzenie?
  3. Jakie rodzaje misek są dostępne na rynku zoologicznym?

Jak wybrać idealną miskę dla naszego kota?

Koty, ze względu na bardzo wrażliwe na bodźce wibrysy, są szczególnie narażone na niewłaściwy dobór misek. Zbyt wąskie, za głębokie mogą drażnić kocie wąsy doprowadzając tym samym do unikania pobierania pokarmu lub jego wyciągania. Istnieje jednostka chorobowa, zwana syndromem zmęczonych wibrysów, która objawia się m.in. brakiem apetytu, niechęcią do miejsca podawania posiłków i innymi. Więcej o tym syndromie tutaj. Dodatkowo na smakowitość podawanej karmy ma wpływ materiał z jakiego jest wykonany pojemnik. Można wybierać spośród misek plastikowych, metalowych czy ceramicznych.

 

Jak podawać kotom jedzenie?

Podawanie karmy, a 2 cm dalej wody sprawi, że kot albo będzie niechętnie sięgał po posiłek lub nie będzie chciał pić. Podobnie sprawa wygląda z umieszczaniem dwóch rodzajów karmy zaraz obok siebie, w podwójnych miskach. Jeżeli kot nie będzie zmuszony głodem, to nie tknie jednego z wypełnień miski. Ma na to wpływ parę czynników, m.in. to, że zapach obu misek się połączy tworząc nieapetyczną dla kota wizję. Takie podwójne miski można wykorzystać np. podczas naszej dłuższej nieobecności, kiedy to w obu połówkach umieścimy taką samą karmę. Jednak i tu lepszym rozwiązaniem byłoby podanie posiłków w troszkę dalszej od siebie odległości. Woda dla kota powinna znajdować się w całkiem innym miejscu, przy niewielkich mieszkaniach może to być chociażby drugi kąt pokoju lub przeciwległa ściana.

Przy wyborze miski oprócz wieku kota, warto wziąć pod uwagę rasę kota. Wiąże się ona z wielkością, a także z budową głowy kota. Koty ras krótkopyskich, takich jak np. persy, koty egzotyczne, obowiązkowo powinny mieć szerokie, płaskie i z niskimi rantami miski. Umożliwią one łapanie kąsków, łatwiejsze pobieranie pokarmu i nie spowodują zakrztuszenia się. Dostępne są również łączone miski dla kotów, najczęściej takie podwójne. Z punktu widzenia opiekuna są one praktycznym i ciekawym rozwiązaniem. Jednak z punktu widzenia kota już niekoniecznie. Koty, co związane jest z naturą, instynktownie unikają dużych skupisk jedzenia oraz pokarmu znajdującego się w pobliżu wody.

 

Jakie rodzaje misek są dostępne na rynku zoologicznym?

Wybór jest naprawdę spory. Kolejnymi kryteriami może być rozmiar i tutaj mamy miski duże, małe lub średnie. W zależności od potrzeb można zaopatrzyć się również w miski na podwyższeniu. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu rodzajowi misek dla kota.

Plastikowe miski dla kotów są najłatwiej dostępne i jest ich najwięcej. Cena takich misek jest stosunkowo niska. Plastikowe miski ze względu na łatwość ich wytworzenia, mają najbardziej różnorodne kształty i wielkości. Są bardzo lekkie, co jest zarówno plusem jak i minusem – można je łatwo przesunąć i przewrócić. Dlatego bardzo ważne jest, aby jeżeli już chcemy miski plastikowe, to wybrać modele z antypoślizgowym spodem, zabezpieczeniami na spodzie lub chociaż z gumeczkami na rantach. Plastik sam w sobie jest materiałem chropowatym, miseczki z niego wykonane dosyć szybko można zarysować, a mokra karma może mocno przyklejać się i zasychać. W rysach oraz mikrouszkodzeniach powstałych na miskach szybko rozwijają się bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Z tego też względu miski plastikowe należy często wymieniać i dokładnie obserwować ich stan. Nie zaleca się podawania wody w takich miskach, a zdecydowanie odradza trzymanie cały czas wody w plastikowych miskach. Karma mokra nie powinna stać długo w takich miskach.

Metalowe miski dla kotów są bardzo estetyczne. Większość wykonana jest ze stali nierdzewnej, i takie najlepiej wybierać, dzięki czemu są odporne na zarysowanie i bardzo wytrzymałe. Wystarczą na wiele lat przy dobrym wyborze wielkości. Łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Zaschnięta karma bardzo łatwo schodzi z metalu, a po suchej karmie łatwo przetrzeć okruchy. Najnowsze modele
można bez problemu myć w zmywarce, jednak po zaleca się i tak przemycie misek wodą, aby zmyć resztki detergentów. Większość producentów doposażyła metalowe miski w gumowe nakładki na spód, co zapobiega przesuwaniu się, przewracaniu, a także wycisza całą miskę i nie słychać brzdęku metalu. Przy wyborze metalowych misek należy wybrać takie wysokiej jakości, z atestami. Słaba jakość użytego metalu może nie zostać zaakceptowana przez koty, może wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet zmieniać smak karmy czy uczulać wrażliwe koty. Szczególnie należy uważać na produkty niklowane, które najczęściej uczulają.

Ceramiczne miski dla kotów, czyli takie które sprawdzą się w każdej sytuacji. Nadają się do podawania w nich każdego rodzaju karmy, a także wody. Ceramiczne miski dla kotów są najbardziej higieniczne z dostępnych misek na rynku. Bardzo łatwe w czyszczeniu, większość z nich można myć w zmywarce. Resztki karmy i zaschnięte kawałki szybko i łatwo schodzą z powierzchni. Ceramiczne miski można dezynfekować bez obawy o ich zniszczenie. Jest to też najcięższy rodzaj misek dla kota. Idealnie sprawdzają się przy kotach przesuwających miseczki, zakopujących i zagrzebujących je czy bawiących się w miejscu podawania jedzenia. Przy szturchnięciu ich woda może się wylać, jednak nie ma mowy o przewróceniu tego typu misek. Ceramiczne miski są bardzo wytrzymałe, odporne na
zarysowania, ale niestety łatwe do stłuczenia. Należy uważać podczas ich przenoszenia, aby nie spadły. Ceramiczne miski cieszą się dużą akceptacją wśród kotów. Nie zmieniają one smaku karmy wody, nie uczulają, mają gładką powierzchnię, są lubiane przez większość kotów. Miski te można bez problemu lekko podgrzewać, w odróżnieniu od np. plastikowych misek.

 

Miski dla kota powinny być trwałe, łatwe do czyszczenia oraz nie przenikające zapachem. Pamiętajmy, że wraz z kotem powinna rosnąć też jego miska. Kocięta zazwyczaj mają małe miseczki, które są nie wystarczające dla kotów dorosłych. Nie tylko zwiększają się porcje podawanych posiłków, ale przede wszystkim rosną głowy kotów i ich wibrysy, przez co miseczka, która sprawdzała
się przy kociętach nie będzie pasowała już kilkuletniemu kotu.

Miski dla kota dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach, kolorach i wzorach. Możemy dobrać takie pasujące zarówno dla kota jak i naszych mieszkań oraz preferencji. Tak szeroki wybór pozwala na szukanie i wybranie tej najlepszej.


Tekst: Karolina Łuszczyk