FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

KOCI LIFESTYLE

Miski dla kotów – jak wybrać najlepszą?

Miski dla kotów
Wybór miski dla kotów, którymi się opiekujemy jest jednym z pierwszych dylematów, który natrafimy w pierwszych tygodniach nowej kociarskiej rzeczywistości. W tekście tym dowiesz się jak wybrać idealną miskę.
Fot. Justyna Królak / FELINES.PL

Wybór odpowiedniego pokarmu i odpowiednich misek dla kota jest kluczową kwestią w świadomej opiece nad pupilem, jednak czy wiesz jak istotną rolę w żywieniu odgrywają naczynia, w którym pokarm jest podawany? Ile razy kot rozsypywał jedzenie lub wyciągał kawałki karmy poza miski?

To uciążliwe dla opiekuna zachowanie może mieć podłoże właśnie w źle dobranych do danego kota miseczkach. Sprawdź jakie są rodzaje misek i w jaki sposób dobrać tę najlepszą dla swojego kota.

 

Miski dla kotów – jakie rodzaje są najlepsze?

Koty, ze względu na bardzo wrażliwe na bodźce wibrysy, są szczególnie narażone na niewłaściwy dobór misek. Zbyt wąskie, za głębokie mogą drażnić kocie wąsy doprowadzając tym samym do unikania pobierania pokarmu lub jego wyciągania.

Istnieje jednostka chorobowa, zwana syndromem zmęczonych wibrysów, która objawia się m.in. brakiem apetytu, niechęcią do miejsca podawania posiłków i innymi. Dodatkowo na smakowitość podawanej karmy ma wpływ materiał z jakiego jest wykonany pojemnik. Można wybierać spośród plastikowych, metalowych czy ceramicznych misek dla kotów. Wybór jest naprawdę spory.

Kolejnymi kryteriami może być rozmiar i tutaj mamy miski duże, małe lub średnie. W zależności od potrzeb można zaopatrzyć się również w miski na podwyższeniu. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu rodzajowi misek dla kotów.

  • Plastikowe miski dla kotów

    są najłatwiej dostępne i jest ich najwięcej. Cena takich misek jest stosunkowo niska. Plastikowe miski ze względu na łatwość ich wytworzenia, mają najbardziej różnorodne kształty i wielkości. Są bardzo lekkie, co jest zarówno plusem jak i minusem – można je łatwo przesunąć i przewrócić. Dlatego bardzo ważne jest, aby jeżeli już chcemy miski plastikowe, to wybrać modele z antypoślizgowym spodem, zabezpieczeniami na spodzie lub chociaż z gumeczkami na rantach. Plastik sam w sobie jest materiałem chropowatym, miseczki z niego wykonane dosyć szybko można zarysować, a mokra karma może mocno przyklejać się i zasychać. W rysach oraz mikrouszkodzeniach powstałych na miskach szybko rozwijają się bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Z tego też względu miski plastikowe należy często wymieniać i dokładnie obserwować ich stan. Nie zaleca się podawania wody w takich miskach, a zdecydowanie odradza trzymanie cały czas wody w plastikowych miskach. Karma mokra nie powinna stać długo w takich miskach.

  • Metalowe miski dla kotów

    są bardzo estetyczne. Większość wykonana jest ze stali nierdzewnej, i takie najlepiej wybierać, dzięki czemu są odporne na zarysowanie i bardzo wytrzymałe. Wystarczą na wiele lat przy dobrym wyborze wielkości. Łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Zaschnięta karma bardzo łatwo schodzi z metalu, a po suchej karmie łatwo przetrzeć okruchy. Najnowsze modele można bez problemu myć w zmywarce, jednak po zaleca się i tak przemycie misek wodą, aby zmyć resztki detergentów. Większość producentów doposażyła metalowe miski w gumowe nakładki na spód, co zapobiega przesuwaniu się, przewracaniu, a także wycisza całą miskę i nie słychać brzdęku metalu. Przy wyborze metalowych misek należy wybrać takie wysokiej jakości, z atestami. Słaba jakość użytego metalu może nie zostać zaakceptowana przez koty, może wydzielać nieprzyjemny zapach, a nawet zmieniać smak karmy czy uczulać wrażliwe koty. Szczególnie należy uważać na produkty niklowane, które najczęściej uczulają.

  • Ceramiczne miski dla kotów

    czyli takie które sprawdzą się w każdej sytuacji. Nadają się do podawania w nich każdego rodzaju karmy, a także wody. Ceramiczne miski dla kotów są najbardziej higieniczne z dostępnych misek na rynku. Bardzo łatwe w czyszczeniu, większość z nich można myć w zmywarce. Resztki karmy i zaschnięte kawałki szybko i łatwo schodzą z powierzchni. Ceramiczne miski można dezynfekować bez obawy o ich zniszczenie. Jest to też najcięższy rodzaj misek dla kota. Idealnie sprawdzają się przy kotach przesuwających miseczki, zakopujących i zagrzebujących je czy bawiących się w miejscu podawania jedzenia. Przy szturchnięciu ich woda może się wylać, jednak nie ma mowy o przewróceniu tego typu misek. Ceramiczne miski są bardzo wytrzymałe, odporne na zarysowania, ale niestety łatwe do stłuczenia. Należy uważać podczas ich przenoszenia, aby nie spadły. Ceramiczne miski cieszą się dużą akceptacją wśród kotów. Nie zmieniają one smaku karmy, wody, nie uczulają, mają gładką powierzchnię, są lubiane przez większość kotów. Miski te można bez problemu lekko podgrzewać, w odróżnieniu od np. plastikowych misek.

 

Wybór miski dla kota

Miski dla kota powinny być trwałe, łatwe do czyszczenia oraz nie przenikające zapachem. Pamiętajmy, że wraz z kotem powinna rosnąć też jego miska. Kocięta zazwyczaj mają małe miseczki, które są nie wystarczające dla kotów dorosłych. Nie tylko zwiększają się porcje podawanych posiłków, ale przede wszystkim rosną głowy kotów i ich wibrysy, przez co miseczka, która sprawdzała się przy kociętach nie będzie pasowała już kilkuletniemu kotu.

Przy wyborze miski oprócz wieku kota, warto wziąć pod uwagę rasę kota. Wiąże się ona z wielkością, a także z budową głowy kota. Koty ras krótkopyskich, takich jak np. persy, koty egzotyczne, obowiązkowo powinny mieć szerokie, płaskie i z niskimi rantami miski. Umożliwią one łapanie kąsków, łatwiejsze pobieranie pokarmu i nie spowodują zakrztuszenia się.

 

Ułożenie misek dla kota

Dostępne są również łączone miski dla kotów, najczęściej takie podwójne. Z punktu widzenia opiekuna są one praktycznym i ciekawym rozwiązaniem. Jednak z punktu widzenia kota już niekoniecznie. Koty, co związane jest z naturą, instynktownie unikają dużych skupisk jedzenia oraz pokarmu znajdującego się w pobliżu wody. Podawanie karmy, a 2 cm dalej wody sprawi, że kot albo będzie niechętnie sięgał po posiłek lub nie będzie chciał pić.

Podobnie sprawa wygląda z umieszczaniem dwóch rodzajów karmy zaraz obok siebie, w podwójnych miskach. Jeżeli kot nie będzie zmuszony głodem, to nie tknie jednego z wypełnień miski. Ma na to wpływ parę czynników, m.in. to, że zapach obu misek się połączy tworząc nieapetyczną dla kota wizję. Takie podwójne miski można wykorzystać np. podczas naszej dłuższej nieobecności, kiedy to w obu połówkach umieścimy taką samą karmę. Jednak i tu lepszym rozwiązaniem byłoby podanie posiłków w troszkę dalszej od siebie odległości. Woda dla kota powinna znajdować się w całkiem innym miejscu, przy niewielkich mieszkaniach może to być chociażby drugi kąt pokoju lub przeciwległa ściana.

Miski dla kota dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach, kolorach i wzorach. Możemy dobrać takie pasujące zarówno dla kota jak i naszych mieszkań oraz preferencji. Tak szeroki wybór pozwala na szukanie i wybranie tej najlepszej.

%d bloggers like this: