FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

FELINOLOGIA

Kot z hodowli: młodszy czy starszy?

Kot z hodowli w domu, niezależnie czy młody kociak czy starszy kot, jest zawsze nowym wyzwaniem. Dla nas jako Opiekunów to nowy rozdział i obowiązki. Dla hodowcy jest to również wyzwanie. Każdy wychowanek w hodowli to wypieszczone kocie dziecko, dla którego chce się jak najlepszych warunków. Dlatego warto współpracować z hodowcą już podczas przekazywania pierwszych informacji o sobie, jako o przyszłym Opiekunie.
Fot.  Peter AhrendPixabay

Każdą decyzję trzeba przemyśleć. Również tą o nowym domowniku w postaci zwierzęcia. A jak wiadomo każde zwierzę jest inne. Koty to indywidualiści, jednak jak to każdy zwierzak potrzebuje bliskości z człowiekiem. Nawet przy dłuższej nieobecności swojego opiekuna koty po prostu tęsknią.

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że hodowca nie wyda nam kota Przed ukończeniem minimum 12 tygodni życia. związane jest to głównie z potrzebami socjalizacyjnymi oraz wykształceniem poprawnych zachowań behawioralnych w grupie kotów. Istnieje bowiem ryzyko, iż jeśli weźmiemy za młodego kota, możemy mieć w przyszłości problemy w postaci kocich awantur, jeśli zdecydujemy się na powiększenie kociej rodziny.

Decydując się na kota , musimy mieć świadomość, że kociaki to koty w ciągłym rozwoju i do pierwszego roku życia mogą być wręcz nieobliczalne pod względem zachowania. Jeśli jednak jesteśmy pewni tego co chcemy to nic nie stoi na przeszkodzie by wziąć młodszego kota z hodowli.

Z czym się wiąże kupno młodego kota?

Jednakże wiąże się to z nowymi obowiązkami bardziej intensywnym wydaniu. Młody kot to przede wszystkim chodząca ciekawość. Wejdzie wszędzie tam, gdzie tylko będzie mógł. Także jeśli na przykład jesteśmy miłośnikami zielonych roślin (szczególnie musimy zapoznać się z spisem roślin trujących dla zwierząt) i bibelotów to w domu będziemy musieli zrobić rekonesans i poprzestawiać rośliny tak (lub pozbyć się), by kot nie mógł nic zniszczyć.

Wszędobylskość jest wpisana w charakter kotów. Zwiedzanie nowego rewiru, jakim jest Twoje mieszkanie, to normalne zachowanie każdego kota. Im kot jest bardziej młodszy, tym to zwiedzanie będzie bardziej żywiołowe i nieobliczalne. Jednakże nie należy się od razu nastawiać na zniszczenia rodem z trasy huraganu o mocy F1. Wszystko bowiem zależy od tego jaki charakter ma nasz kot. jednak z góry dobrze przyjąć, że młody kociak w domu to huragan w domu.

 

Wystawy to idealna okazja by dowiedzieć się czegoś o rasie, którą jesteśmy zainteresowani. Kot z hodowli to nie tylko gwarancja zdrowia i udokumentowanego pochodzenia. To również świadomy wybór.
Fot. Justyna K. / FELINES E-MAGAZYN

A może jednak starszy kot?

W przypadku kota starszego mamy już pewność jaki ma charakter. Adopcje płatne w hodowlach nie są podyktowane chęcią pozbycia się zwierzaka z domu. Jest to decyzja przemyślana i czasem niekiedy konieczna. Koty wykastrowane często nie umieją znaleźć się w grupie kotów dominujących. I stają się tymi, które są wręcz dręczone przez pozostałych kocich rezydentów.

Starszy kot będzie miał ukształtowany charakter i przyzwyczajenia, które powinniśmy uszanować. W przypadku takich kotów możemy mieć pewność, że zwierzak będzie już stabilny pod względem charakteru. Został on już ukształtowany przez kilka lat przebywanie w hodowli. Jest to opcja idealna dla tych, którzy chcą uniknąć nieporozumień na linii kociak – opiekun. Są osoby, które cenią sobie konkretne cechy charakterów u zwierząt. Decydując się na kociaka często jest to loteria charakteru. Nie wiemy jaki będzie kociak w wieku dorosłym. Jego charakter ukształtuje się po części w hodowli. Ale to my, jako Opiekunowie będziemy mieć też duży wpływ na jego cechy i zachowania.

 

Pamiętaj, że każdy kot jest inny!

Hodowca podczas poszukiwania odpowiednich opiekunów zwraca przede wszystkim na warunki w jakich przyjdzie żyć podopiecznemu. Nie każdy kot nadaje się do domu z dziećmi czy miejsca, gdzie przebywają inne zwierzęta. Kot może różnie zareagować na zwierzaki, które już są u Ciebie w domu. Odmowa hodowcy nie jest zatem złośliwym zachowaniem. Jest przede wszystkim troską o swojego wychowanka.

Warto mieć na uwadze jednak fakt, że kot w nowym miejscu może diametralnie zmienić swój charakter. W grupie kotów może być wycofany i lękliwy. Ale już w nowym domu, gdzie stałym rezydentem i np. jedynakiem, będzie super miziakiem, który kocha kolana człowieka.

%d bloggers like this: