Kartonowy domek dla kotów – DO IT YOURSELF / TUTORIAL

Zastanawiasz się nad kupnem dla swojego kota skrytki o niepowtarzalnym i oryginalnym kształcie, ale ceny w sklepach skutecznie zniechęcają? O nic się nie martw. Możesz samodzielnie wykonać taki domek. Tutorial powstał na podstawie stworzonego już kartonowego domku, z którego korzystają obecnie dwa koty. Już rok przetrwał wszelkie zabawy i hulanki moich „chłopaków”.

Do zrobienia kartonowego domku potrzebujemy:

 • Projekt wyglądu końcowego domku (długość x szerokość x wysokość , kształt, otwór/wejście do domku – jego rozmiary i kształt )
 • Dużo kartonów (najlepiej po meblach )
 • Nożyczki
 • Ołówek
 • Długą linijkę lub/i miarkę zwijaną
 • Klej do papieru (np. wikol) , ewentualnie taśmę klejącą dwustronną
 • Ostry nóż (np. tapicerski)
 • Dużo wolnego czasu , cierpliwości i odrobinę wyobraźni
 • Opcjonalnie : kot/y do pomocy ;)

Inspiracje:

 • Domek igloo – podstawa na kole, ściany zmniejszające swój obwód ku górze
 • Domek kula – podstawa na kole, ściany do połowy wysokości zwiększające swój obwód, a od połowy w górę – zmniejszające swój obwód
 • Piramida – podstawa na trójkącie/ kwadracie/ prostokącie
 • Wieża –podstawa na trójkącie/ kwadracie/ kole
 • Najszybciej i najmniej pracochłonnie powstanie domek o kształcie sześcianu, bo nie trzeba się martwić zmniejszaniem powierzchni ramek ściany, ale wtedy powstanie po prostu warstwowy karton
 • To co Ci podpowie wyobraźnia

Fot. Aleksandra Janik

Od czego zacząć? Od podstaw! A w zasadzie od podstawy naszego domku. Kiedy już mamy pomysł, jak ma wyglądać domek, trzeba stworzyć dla niego podstawę. Może być w kształcie kwadratu, trójkąta, rombu, gwiazdy… tu ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Ja wybrałam kwadrat, bo chciałam stworzyć kształt podobny do trapezu. Planując wymiary należy uwzględnić szerokość kartonowych ścian, które warstwowo będzie się ze sobą sklejać, więc muszą mieć minimum 3-4 cm styczności ze sobą, żeby domek się nie złożył, jak wskoczy/ą na niego kot/y.

Zaplanowane wymiary należy zaznaczyć na kawałku kartonu ołówkiem, pamiętając o minimum 4 cm, a najlepiej ok 5-6 cm na ścianę kartonu. Warto przed wycięciem wybranego kształtu, położyć naszego kota, by zobaczyć, czy może swobodnie leżeć na

Fot. Aleksandra Janik

powierzchni , nie wliczając w to zaznaczonych ścian. Kiedy już mamy sprawdzone i zatwierdzone przez kota, przystępujemy do wycinania po wyznaczonych liniach. Przykładając wycięty kawałek do nowego kartonu, wycinamy kolejny taki sam. Z niego będziemy wycinać podstawę dla ścian i pierwszą ich warstwę. Dla przykładu, domek przedstawiony na zdjęciach, zbudowany jest z około 110 warstw kartonu.

Żeby usprawnić dalszą pracę, możesz wyciąć kolejne kawałki kartonu, mając za szablon już wyciętą część. Ale UWAGA! Przemyśl kolejne rozmiary warstw ściany domku. Jeżeli ma to być piramida (czyli zwężać się ku górze), każda kolejna warstwa, powinna mieć o ok.2 mm mniejszy obwód zewnętrzny.

Fot. Aleksandra Janik

Można też zrobić piętrową piramidę. Wtedy trzeba wyciąć po 5 warstw kartonu o tych samych wymiarach, i co 5 zmniejszać rozmiar np. o 3-4 mm. Tu także przyda się odrobina wyobraźni .

 

Tworzenie ścianek.

W tym celu zaznacz na wyciętym kartonie ołówkiem ramkę o szerokości min. 4 cm, max 6 cm i wytnij, ale nie niszcząc wycinanego środka.. Pamiętaj żeby NIE wyrzucać tego, co wytniesz ze środka! Odłóż na bok, bo posłuży Ci jako kolejna warstwa ściany, w późniejszym czasie produkcji. Ramka może Ci teraz posłużyć jako szablon do kolejnych warstw ramek. Wyciętą ramę ściany, przyklej na podstawę. Użyj do tego kleju do papieru, lub taśmy dwustronnej. Kolejne warstwy przyklejaj tak, by najwyższy punkt rogów był w jednej linii, wtedy będzie to estetycznie wyglądać. Wyjątkiem będą warstwy o podstawie koła. Wtedy warto wyznaczyć sobie ołówkiem 2 linie, przecinające się przez środek koła. Takie znaczniki, pozwolą na właściwe przyklejenie kolejnych części ściany.

Fot. Aleksandra Janik

*Dla ułatwienia późniejszej pracy, możesz od razu wyciąć „wejście” do domku. Szerokość i rozmieszczenie otworu jest dowolne. Ja wybrałam środek jednej ze ścian. Warto to zrobić przynajmniej na wysokość ok. 10 cm warstw kartonów, a potem wystarczy zaznaczyć markerem wielkość otworu wejściowego, i można go wyciąć (po sklejeniu warstw! ) ostrym nożem. Końcowe warstwy naszej budowli nie będą już ramkami, a całymi kawałkami figury (kwadraty/trójkąty/koła itp. w zależności od wybranego kształtu domku).

Mój efekt końcowy wygląda tak. Przyznam, że nie przykładałam się, by wszystko było pięknie i równiutko. Zależało mi głównie na zadowoleniu kotów i stworzeniu dla nich miejsca do zabawy, ewentualnie spania oraz oczywiście ulubionego miejsca do drapania.