FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

ABC KOCIEGO ŚWIATA PIELĘGNACJA

Jak wykąpać kota?

Kąpiel dla kota może być stresująca, jednak zdarzają się wyjątki. W przypadku kotów wystawowych jest to konieczność wśród wielu ras długowłosych i półdługowłosych – kąpiel pozwala na oczyszczenie włosa i uwydatnia urodę futra.
Fot. Ines Siwińska

Choć nie jestem zawodowym groomerem i nie pokaże wam supertrików wystawowych, to mam wypracowany prosty system kąpieli, który odpowiada kotom, mi i sędziom na wystawach – i to właśnie tym sposobem się z wami podzielę. Opowiem Wam o tym na przykładzie kota rasy Ragdoll.

Część praktyczna artykułu sprawdzi się przy każdym kocie, a na końcu podpowiem, gdzie szukać pomocy w doborze kosmetyków dla kotów innych ras. Co do Ragdolli, z reguły dzielimy ich futro na dwa typy. Krótsze, z bardzo niewielką ilością podszerstka, jest aksamitne w dotyku i bardzo łatwe w pielęgnacji. Przygotowanie tego rodzaju futra do wystawy będzie tematem tego artykułu. Futro dłuższe, z większą ilością podszerstka, w dotyku przypomina watę, i wymaga więcej pracy, ze względu na duże skłonności do kołtunów i filców. O pielęgnacji tego typu futra opowiem w kolejnym artykule.

Przygotowania do kąpieli tak naprawdę zaczynają się już w momencie, gdy kot zamieszka w naszym domu. Jeśli pozwalamy mu przebywać w łazience gdy sami sami bierzemy kąpiel lub prysznic, już samo to działa na naszą korzyść, bo kot jest oswojony z dźwiękami i zapachami towarzyszącymi kąpieli. Choć sama kąpiel zazwyczaj przebiega spokojnie, to zawsze może wydarzyć się coś nieoczekiwanego, np jakiś niespodziewany hałas, który wystraszy kota, dlatego przygotowania do kąpieli warto zacząć od skrócenia kotu pazurków.

Jako że to, jak będzie wyglądała kąpiel zależy w dużej mierze od komfortu zwierzęcia, kota zawsze powinna kąpać osoba, której kot ma zaufanie. Wiele zależy też od naszego nastawienia do kąpieli. Musimy podchodzić do tego pewnie, ale i ze spokojem. Nie powinniśmy denerwować się i ani wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli będziemy traktować kąpiel jako coś normalnego, jest duża szansa, że kotu udzieli się nasz nastrój. Żeby kąpiel przebiegała sprawnie i możliwie bezstresowo dla nas i kota, pamiętajmy, by wcześniej przygotować wszystko, co będzie nam potrzebne. Pamiętajmy, że w łazience musi być ciepło, nie powinno być przeciągów, a drzwi powinny być zamknięte. Futro Ragdolla chłonie masę wody, dlatego nie zapomnijmy o ręcznikach. Lepiej przygotować ich za dużo, niż za mało. Jednym z ręczników dobrze jest wyłożyć miejsce, w którym postawimy kota po kąpieli, a reszta powinna znajdować się tuż obok.

Taki zestaw pielęgnacyjny przyda się każdemu kociarzowi! Pazurki obcinać należy każdemu kotu, wyczesywać sierść powinno się chociaż raz w tygodniu, zaś suszarka przyda się i nam i kotom, gdy np. będziemy musieli mimo wszystko kota wykąpać. Koty to mega czyściochy, ale warto czasem zafundować im takie zabiegi pielęgnacyjne – wyczesywanie sierści zapobiega gromadzeniu się osłabionej sierści w futrze naszego kota.
Fot. Ines Siwińska

Kosmetyki należy wcześniej rozcieńczyć według zaleceń producenta i postawić w zasięgu ręki W przypadku Ragdolla z łatwym futrem, przed wystawami używam następującego zestawu: Szampon oczyszczający i odtłuszczający, szampon wysycający kolor i szampon unoszący futro. Oprócz tego pamiętajmy by przygotować wcześniej akcesoria do suszenia i miejsce, w którym będziemy kota suszyć.

Kiedy kot znajdzie się już w wannie, pamiętajmy, że woda powinna być ciepła, a nie letnia – kot ma wyższą temperaturę ciała niż my, dlatego w wodzie którą my uznajemy za letnią, kotu będzie po prostu zimno. Pamiętajmy też, by nie kąpać głowy kota. Starajmy się nie zamoczyć pyszczka, oczu a przede wszystkim uszu. Każdego z wymienionych szamponów używamy tak samo – nakładamy równomiernie na mokre futro, a następnie masując, wcieramy dokładnie, aż do nasady włosa i pozostawiamy na 2 do 5 minut. Po tym czasie szampon dokładnie spłukujemy – naprzemiennie z włosem i pod włos, aby mieć pewność, że wypłukaliśmy wszystko. Najpierw używamy zielonego szamponu, by oczyścić i odtłuścić futro jeśli jest taka potrzeba, nakładamy go nawet dwa lub trzy razy – za każdym razem dokładnie spłukujemy. Kolejny etap to szampon wysycający kolor, którego używamy tylko raz, a ostatni – czerwony szampon unoszący futro. Ten ostatni warto pozostawić na kocie dłuższą chwilę jak poprzednie.

Po ostatnim spłukaniu kota czekamy chwilę, aż woda odcieknie, po czym delikatnie gładzimy kota począwszy od głowy, przez tułów i łapki, aż po ogon by odcisnąć z futra pozostałą wodę. Następnie osuszamy futro ręcznikiem, po czym kota wyciągamy z wanny i ponownie wycieramy. Wstępnie osuszonego kota zawijamy w ręcznik i trzymamy na kolanach. W tym czasie ręcznik chłonie wodę z futra a my możemy kota utulić i pochwalić za grzeczne zachowanie w kąpiel. Ostatnim etapem kąpieli jest suszenie – powinno odbywać się w ciepłym pomieszczeniu, przydatna też będzie pomoc drugiej osoby. Jeśli wybieramy się na wystawę, warto nie pomijać tego etapu. Suszenie wzmacnia efekt ostatniego szamponu, którego zadaniem było uniesienie i wizualne zwiększenie objętości futra. Jeśli kąpaliśmy kota z innych przyczyn, a suszenie nie jest przyjemne ani dla kota, ani dla nas, to możemy pominąć ten etap. Kot w ciągu kilku godzin wyschnie sam.

Pamiętajmy jednak, żeby zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę i brak przeciągów w pomieszczeniach, w których przebywa mokry kot. Kota suszymy ciepłym strumieniem, czesząc futro zwykłą szczotką, tak zwaną pudlówką, na zmianę z włosem i pod włos. Futro po kąpieli potrzebuje kilku dni żeby ułożyć się i osiągnąć optymalny wygląd. Po tym czasie jest czyste i miękkie, wygląda jak puch, a w dotyku przypomina królicze futerko. Kosmetyki które przedstawiłam nadają się dla kota rasy Ragdoll o askamitnej, łatwej w pielęgnacji okrywie. Jeśli macie Ragdolla o dłuższym, watowatym futrze, artykuł na ten temat pojawi się za jakiś czas. Jeśli macie kota innej rasy polecam kontakt ze sklepami oferującymi profesjonalne akcesoria do pielęgnacji kociej sierści – osoby prowadzące takie sklepy zazwyczaj doskonale znają się na rzeczy i bez problemu dobiorą kosmetyk biorąc pod uwagę Wasz budżet i rodzaj sierści Waszego kota. A na koniec – jeśli kiedykolwiek kąpaliście swojego kota i macie na to własne sprawdzone sposoby, to nie zapomnijcie podzielić się nimi w komentarzach.

%d bloggers like this: