FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

ABC KOCIEGO ŚWIATA WYPRAWKA

Jak wybrać idealne legowisko dla kota?

idealne legowisko
W takim misiowatym kocyku każdy kot z chęcią się zakopie! Poczucie bezpieczeństwa w trakcie snu to dla naszego kota to bardzo ważny aspekt przy wyborze miejsca na odpoczynek.
Fot. Gabriele M. Reinhardt (LILO)Pixabay

Wybór odpowiedniego legowiska wiąże się z wielogodzinnym i poszukiwaniami. Obecnie oferta rynku zoologicznego jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Niemniej wybierając pierwsze gadżety dla naszego nowego pupila musimy przyjrzeć się wielu aspektom w trakcie zakupów.

Jakie cechy powinno mieć idealne legowisko dla pupila?

Idealne legowisko dla pupila przede wszystkim i powinno charakteryzować się dobrym wykonaniem i wysoką jakością materiałów, z których zostało zrobione. Przy okazji wyboru czego najlepszego legowiska, warto również kierować się aspektami związanymi z ekologią i ochroną środowiska.

Powróćmy jednak do kwestii wytrzymałości legowiska. Odpadają tutaj szelki rozciągliwe materiały które łatwo się dają rozerwać ( na przykład: wiskoza czy bawełna), gdyż są to materiały, które niestety nie zdają egzaminu przy zwierzakach. Warto pokusić się zatem on materiał troszkę droższy, ale wytrzymalsze. Mam na myśli materiały, które używane są przez tapicerów. Zazwyczaj te materiały są odporne na zadrapania czy zalanie wodą. Dobry producent zwróci uwagę na jakość materiałów i zadba o to by legowisko posłużyło nam przez długi czas.

Musimy także wziąć pod uwagę to, że koty mają pazury. Nie sprawdzą się tutaj legowiska gumowe i dmuchane, które zazwyczaj sprawdzają się przy psach. Koty ze względu na ostre pazury mogą spowodować, że kupione legowisko będzie po prostu nieszczelne. Dlaczego ważną rolę gra tutaj odpowiednie wypełnienie.

Przy kotach również nie sprawdzą się materiały śliskie oraz zimne same w sobie. Koty jako zwierzęta ciepłolubne, lubią zaszyć się głęboko pod kocem. Dlatego warto pomyśleć o miękkim wypełnieniu i na przykład tak zwanym “misiu” w wewnętrznej części legowiska.

Dla wielu ostatnie zdanie pierwszego akapitu tego artykułu zabrzmiało zapewne jak gadanie eko-świra. Jednak jest to podyktowane tym, że na fali konsumpcjonizmu i produkowania nadmiaru rzeczy, które i tak potem wylądują na śmietniku, warto zwrócić się w stronę firm, które produkują swoje rzeczy zgodnie z założeniami ekologii.

Budka, odkryte legowisko, a może po prostu kocyk?

Koty to zwierzęta, które mają skomplikowaną naturę. Jeśli poznamy ich podstawowe potrzeby to będziemy w stanie zapewnić im dobrobyt zgodny z ich biologią i rytmem dnia. Kocia natura to przede wszystkim chęć eksploracji otoczenia oraz stałe poszukiwanie miejsc, w których będą mogły bezpiecznie wypocząć.

Wybierając idealne legowisko powinniśmy przede wszystkim kierować się preferencjami naszego kota. Nie bez powodu mówi się, że człowiek mieszka u kota, a nie u siebie. Posiadając kota musimy mieć przede wszystkim świadomość, że natkniemy się na zwierzaka najmniej spodziewanych miejscach. Czasem może zdarzyć się tak, że kot wybierze sobie takie miejsce na drzemkę, o którym w ogóle nie pomyślelibyśmy, że w ogóle nadaje się do spania.

Dlatego jeśli widzimy,że nasz kot lubi chować się, warto sprawić mu budkę. Jeśli nasz pupil lubi butki ciasne to warto pomyśleć o takiej budce, która w środku będzie idealnie dopasowana do kota. Wbrew pozorom koty nie lubią otwartej przestrzeni lub za dużo wolnego miejsca w miejscu, w którym się chowają.

Otwarte legowisko natomiast idealnie sprawdzi się na przykład na balkonie lub parapecie. Naparapetniki, dzięki inwencji twórczej producentów, możemy właściwie kupić w każdym rozmiarze i kolorze. Otwarte lodowisko idealnie sprawdzi się w miejscu, gdzie pada dużo słońca. Umożliwi to kotu swobodne wygrzewanie się w nasłonecznionym miejscu.

W przypadku kocyków sprawa jest o tyle prosta, że to już zależy od naszej fantazji (i oczywiście kociej) jak wykorzystamy koc. Tutaj jest sprawa jest o tyle prosta, że właściwie w każdym sklepie, który ma w ofercie tego typu materiały, będziemy mogli kupić coś dla siebie i naszego zwierzaka.

 

Pozwól kotu na niezależność!

Koty jako zwierzęta ciepłolubne, ukochały sobie odpoczynek w miejscach, gdzie będą miał pewność że jest ciepło i wygodnie. Nawet jeśli kupimy super, ekstra legowisko to musimy sobie zdawać sprawę, że koty jako niezależne zwierzaki i tak zrobią tak będą chciały. Należy to uszanować i pozwolić kotu żyć po swojemu. Oczywiście są pewne granice, ale niektórych zachowań i przyzwyczajeń nie jesteśmy w stanie zmienić.

Dlatego jeśli kupiłeś/kupiłaś drogie legowisko, a kot i tak nie chce z niego skorzystać – nie wściekaj się, że coś poszło nie po twojej myśli. Daj kotu swobodę i możliwość wyboru miejsce, w którym będzie chciał wypoczywać na co dzień. Bo może się i tak okazać, że najprostszy karton, będzie sto razy lepszy od idealnego legowiska.

%d bloggers like this: