FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

KOCI LIFESTYLE

Fontanny – gadżet czy przydatne urządzenie?

Pierwsze dni z oswajania z fontanną są kluczowe. Jeśli będziemy przymuszać kota do korzystania z tego gadżetu to możemy go skutecznie do niej zniechęcić. Dajmy kotu zupełną swobodę, niech oswaja się po swojemu!
Fot.: chelseaskelton Flickr via Compfight cc

Czym w ogóle jest fontanna? Fontanna to urządzenie, które w zestawie ma zagwarantowaną pompkę i filtr węglowy, który zapewnia czystość wody. Pompka to nic innego jak urządzenie, które również znajduje się w filtrach akwarystycznych (oczywiście odpowiednio dopasowanych rozmiarem do urządzenia).

 

O czym należy pamiętać przy wybieraniu fontanny dla swojego kota?

Przede wszystkim o preferencjach naszego kota. Jeden będzie kochał ciek wody z kranu, inny zbuntuje się na wodę buzującą z gejzera. Trzeba patrzeć na to, co nasz pupil lubi. Ponadto, jeśli jest przyzwyczajony do obszernych misek, warto pomyśleć o fontannie, która ma szerokie poidło z wodą stojącą, a z małym ciekiem wodnym.

Warto również pamiętać o tym, że ważną funkcją w fontannie jest możliwość regulacji siły cieku wodnego. Na początek, aby przyzwyczaić koty do buczącego urządzenia, powinno się ustawić najmniejszą moc pompki, żeby nie przestraszyć naszego kota. Potem, z dnia na dzień można zwiększać moc, aż do maksimum. Po takim okresie adaptacyjnym w użytkowaniu nowego urządzenia, można dowolnie regulować ciek wody, bez strachu, że fontanna zostanie odrzucona przez zwierzaka.

Plusy posiadania fontanny

 • Stały dostęp do świeżej wody (ma to szczególne znaczenie przy kotach z problemami nerkowymi)
 • Cyrkulacja wody – woda nie jest zastana i dłużej zachowuje świeżość
 • Wzmaga chęć picia nawet u kotów, które wcześniej nie przejawiały wcześniej takiej chęci
 • Świetny bodziec edukacyjny – pozwala na zapoznanie się z nową rzeczą w sposób bezpieczny i w kontrolowanych warunkach

Minusy:

 • Pobór prądu – lekko wyższe rachunki
 • Wymagane jest dość częste czyszczenie całej fontanny
 • Gromadzenie się kamienia we wnętrzu fontanny, szczególnie jak ma się twardą wodę.
 • Konieczność kupowania filtrów węglowych dobrej jakości

 

Jakie rodzaje fontann możemy kupić?

Na rynku jest coraz więcej rozwiązań poidełkowych, oferty robią się coraz bardziej bogatsze. Jako zwierzoluby możemy się zaopatrzyć w kilka typów tych urządzeń.

 • Fontanny kopułowe:
  Fontanny kopułowe są ciekawą formą fontann dostępnych na rynku zoologicznym. Świetnie sprawdzą się przy kotach, które nie piją z kranu, a lubią wylizywać gładkie powierzchnie typu ścianki kabiny prysznicowej czy wanna. Woda w takich fontannach spływa po kopule, którą nasz podopieczny może do woli wylizywać. Zazwyczaj takie fontanny mają pojemność ponad 3 litrów, co sprawia, że woda wystarcza na dłużej.
 • Fontanny gejzerowe
  Fontanny z tzw. gejzerem są ostatnio bardzo popularne w kocim świecie. Pompka jest umiejscowiona pod przykrywką, która zazwyczaj posiada otwór, przez który, woda łagodnie „buzuje” do góry. Nie wszystkie koty będą przekonane do tego rodzaju fontann, gdyż dla nich buzująca powierzchnia wody może być zbyt dziwna i nie zechcą nawet spróbować pić z takiej „miseczki”. Świetnie za to sprawdzi się przy kotach, które uwielbiają „pacać” łapkami wodę w miskach swoich lub psich – będzie to świetne uzupełnienie do ich codziennych zabaw z wodą. Jednak jest jeden minus takiej fontanny – powodzie wokół urządzenia i notoryczne sprzątanie zalanej podłogi stanie się dla was codziennością jak mycie zębów…
 • Fontanny z ciekiem kranowym
  Jest to idealna opcja dla kotów, które kochają bawić się wodą cieknącą z kranu. U mnie świetnie zdaje egzamin taka fontanna i zdecydowanie polecam ją w każdym przypadku, kiedy to Duży jest już zmęczony ciągłym miauczeniem kota o włączenie kranu, gdy ten chce się napić wody. Ponadto w ten sposób marnuje się mniej wody, gdyż woda dolana do fontanny jest stale w zamkniętym obiegu, a filtry pozwalają na utrzymanie jej w czystości (zatrzymują również sierść i nieczystości np. z karmy).

Dla kotów, które lubią gładkie powierzchnie oraz cieknący kran świetnym rozwiązaniem pośrednim jest kupno fontanny wodospadowej. Taki typ fontanny jest idealny dla kotów, które boją się gwałtownych ruchów wody oraz są bojaźliwe w stosunku do nowości w ich otoczeniu. Łagodny ciek wody pozwoli na oswojenie ich z ciągłym dostępem do ruchomej wody w fontannie, a możliwość regulacji sprawia, że oswajanie można zacząć od najmniejszej mocy cieku wodnego.

Fontanny wodospadowe mają zazwyczaj dużą powierzchnię „miski” z wodą stojącą, więc świetnie nadadzą się również przy kotach, które lubią zabawy z wodą. Niestety jak, wyżej wspomniałam – zachlapana podłoga i najbliższe okolice wokół fontanny staną się codziennością.

 

Jak przyzwyczaić kota do fontanny?

Gdy już wybraliśmy odpowiedni model, powinniśmy ustawić, napełnioną już fontannę w miejscu codziennych przechadzek naszych kotów. Nie polecam stawiania fontann przy miskach, gdyż często woda przejmuje zapach suchej lub mokrej karmy – koty mało chętnie piją z takich naczyń ustawionych w miejscu, gdzie są karmione. Fontanna może być postawiona tam, gdzie koty będą mogły bezpiecznie napić się wody. Warto pamiętać o tym, aby w pobliżu był kontakt do podłączenia kabla.

Jeśli już ustawiliśmy fontannę w docelowym miejscu, powinniśmy wstrzymać się z jej uruchomieniem. Koty po zorientowaniu się, że jest nowa rzecz na ich trasie, muszą przywyknąć do obecności fontanny. W przypadku, gdy włączymy urządzenie od razu, jest spora szansa, że koty wystraszą się „buczącego potwora” i nie zechcą w ogóle używać tego „ustrojstwa”. Ten etap powinien trwać tyle, ile nasze koty potrzebują, by oswoić się z urządzeniem.

Gdy nasi milusińscy już przywykną do obecności fontanny, możemy zacząć etap przyzwyczajania do cieknącej wody. Jeśli już zaczęły pić wodę w trakcie oswajania się z wyłączoną fontanną, możemy spróbować włączyć fontannę na najmniejszej mocy strumienia, aby kotów nie wystraszyć.

W momencie, kiedy nasze koty zorientują się, że coś nowego buczy w miejscu wodopoju, warto zostawić je „samym sobie”. Każda nasza gwałtowna ingerencja, chlapanie, zanurzanie ręki w wodopoju, wrzucanie zabawek, etc, może spowodować natychmiastowe odrzucenie fontanny jako miejsca, w którym można się napić wody. Nie ingerujemy, nie zachęcamy, nie przymuszamy. Koty mają same się oswoić z nowością jaką jest cieknąca woda z fontanny.

Musimy przygotować się w najbliższych dniach na wielokrotne wycieranie podłogi, jeśli mamy w domu kota, który lubi bawić się wodą. Powodzie w okolicy fontanny, zachlapane ścianki mebli bądź zachlapane ściany mogą stać się Waszą codziennością.

Jednak zazwyczaj, przy zachowaniu pozornej obojętności i braku gwałtowności z naszej strony, fontanna zazwyczaj powinna być zaakceptowana jako bezpieczny wodopój. Przymus w przyzwyczajaniu naszego pupila jest najgorszą rzeczą, którą możemy zrobić.

 

Jak pozbyć się kamienia z naszej fontanny?

Nasza fontanna wymaga czyszczenia chociaż raz w tygodniu ze względu na powstający kamień i nalot na wewnętrznych ściankach. Do tego najlepiej wykorzystać naturalne preparaty, ze względu na toksyczność środków chemicznych, które zawierają w składzie np. chlor czy detergenty. Niedokładne umycie bądź wypłukanie może spowodować u naszych milusińskich poważne zatrucie, które w najgorszym przypadku może również doprowadzić do wymiotów i braku pracy nerek.

Najlepszym naturalnym odkamieniaczem jest kwasek cytrynowy. Najlepiej działa, gdy jest rozpuszczony w gorącej wodzie, którą dolejemy do umytej już fontanny. Aby uzyskać jak najlepszy efekt można rozpuścić nawet 3 lub 4 opakowania kwasku, po czym poprzez włączenie „przepuścić” wodę kilkadziesiąt razy, by kwasek miał możliwość rozpuszczenia naleciałego kamienia. W ten sposób również wyczyścimy pompkę, która również gromadzi kamień w swoim mechanizmie. Sposób z kwaskiem jest na tyle uniwersalny, że możemy go również wykorzystać w odkamienianiu innych sprzętów w domu czy też miseczek, z których pije kot.

Fontannę można uznać za fanaberię współczesnego świata. Ale czy aby na pewno? Warto po nią sięgnąć, gdy mamy kota, który pije wodę tylko wtedy kiedy musi lub ma problemy z nerkami. Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do zdrowego i aktywnego kota.

%d bloggers like this: