FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

FELINOLOGIA

FIFE (Federation Internationale Feline)

FIFE (Federation Internationale Feline)

Rok założenia: 1949 (nieoficjalna działalność), 1950 (pierwsze walne i oficjalne zebranie)
Członkowie: 43 członków w 41 krajach,
Sędziowie: ponad 234 sędziów międzynarodowych
Uczniowie sędziowscy: ponad 186 (liczba się ciągle zmienia!)
Członkowie indywidualni: ponad 100.000
Rodowody: ponad 110.000 rodowodów i  3000 zarejestrowanych hodowli
Wystawy: ponad 700 wystaw rocznie z wystawianymi 200.000 kotami

FIFe została stworzona przez Marguérite (Miggy) Ravel, której marzeniem było utworzenie jednej, dużej organizacji zrzeszającej hodowców z całej Europy. Decyzja o utworzeniu takowej zapadła na posiedzeniu w Paryżu w 1949 roku. Posiedzenie to zostało zorganizowane między klubami ” Royal Cat Society of Flanders”, „French Cat Federation”oraz  „Italian Cat Society”. Utworzono wtedy nieoficjalnie „Fédération Internationale Feline d’Europe (FIFE)„, która dała podwaliny współczesnej działalności federacji. Obecnie należy również do międzynarodowej organizacji „World Cat Congress”, która zrzesza wszystkie oficjalne federacje felinologiczne na świecie.

Pierwsza wystawa pod szyldem FIFe została zorganizowana w 1949 roku. W wystawie wzięło udział 200 kotów pochodzących z Belgii, Francji, Włoch, Szwajcarii i Holandii. Jak na ówczesną sytuację było to wydarzenie dość liczne – dzisiaj takie wystawy są uważane za małe, gdyż zazwyczaj na wystawie pojawia się więcej niż 200-300 kotów z zagranicy i z kraju.

Pierwsze walne zgromadzenie zostało urządzone w 1950 roku, w Ghent, w Belgii. Na zebraniu tym przyjęto status, przepisy i ustanowiono FIFe jako oficjalną federację felinologiczną. W 1972 roku FIFe rozszerzyła swoją działalność poza Europę, gdzie zaczęła współpracować z brazylijskim klubem Brasileiro do Gato. Z nazwy ogólnej, która została przyjęta w początkowych latach działalności (General Assembly) zostało przemianowane już na stałe na nazwę „Fédération Internationale Féline (FIFe)”.

Zarząd FIFe koordynuje prace na poziomie międzynarodowym. W skład zarządu wchodzi 6 osób, które wybierane są przez członków głównych klubów zgodnie ze swoim statutem. Sekretariat FIFe jest obsługiwany przez Sekretarza Generalnego. Siedziba oficjalna FIFe znajduje się w Luksemburgu, a językami urzędowymi są język angielski, niemiecki i francuski.

 

Źródło: http://fifeweb.org/wp/org/org_intro.php
Opracowanie: felins.pl (wszystkie prawa zastrzeżone!)

%d bloggers like this: