FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

Palma wytworna / koralowa (Chamaedorea Elegans)

Fot. Blue NoBird / Compfight cc
 • Natężenie światła:  Rozproszone, okno południowe.
 • Podlewanie:
  – Wiosna/Lato – 2 razy w tygodniu
  – Jesień/Zima – 1 raz w tygodniu
 • Wilgotność powietrza: Dość duża, 50-80%
 • Temperatura pomieszczenia: 18-26*C
 • Trudność w uprawie: Łatwa
 • Nawożenie: Wedle zaleceń producenta nawozu, można, ale nie trzeba.
 • Kocie bezpieczeństwo: Roślina bezpieczna dla kotów

Pokrój Chamaedorea Elegans jest podobny jak u Areca L. Nie bez powodu, gdyż należą do tej samej rodziny arekowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej (Meksyk) oraz w Gwatemali. W przeciwieństwie do palmy Areca, która lubi iść głównie w górę, Chamedorea lubi też rosnąć w poprzek. Dlatego przed kupnem warto zastanowić się czy mamy dla niej miejsce. Bo za jakiś czas wyrośnie nam palma, która w domowych warunkach osiąga nawet 2 metry.

Liście tej palmy są nieco delikatniejsze, jakby bardziej miękkie. Dzięki temu, jeśli zdarzy się, że nasz kot nadgryzie ją, nie porani sobie przełyku i żołądka. Roślina jest totalnie bezpieczna dla naszych kotów. Dodatkową jej zaletą jest nie tylko elegancki wygląd, ale też właściwości oczyszczające. Palma ta świetnie rozprawia się z zalegającymi w powietrzu toksynami czy dwutlenkiem węgla.

 

PIELĘGNACJA CHEMADOREA ELEGANS

Tak jak wszystkie rośliny palmowe, również Chamadorea nie lubi bezpośredniego słońca. W naturalnych warunkach oczywiście przystosuje się do nadmiernej ilości światła. Jednak w domu, gdzie zależnie od pory roku, są różne warunki warto pomyśleć o najbardziej optymalnych warunkach dla jej wzrostu. Najlepszym miejscem dla jej rozwoju będzie miejsce średnio nasłonecznione, najlepiej na południowym oknie lub w jego pobliżu.

Roślina ta lubi dość wilgotne podłoże, ale nie wodę stojącą. Dlatego najlepsze jest podłoże dość przepuszczalne. Jak przy wszystkich roślinach, należy ją zaopatrzyć  doniczkę z przepuszczalnym dnem. Woda musi mieć swobodny przepływ. W sezonie wiosenno-letnim można zaobserwować dość znaczny przyrost pędów. Konieczne będzie podlewanie 1-2 razy w tygodniu. Raz na jakiś czas dobrze jest wziąć tę palmę pod prysznic by ją porządnie podlać (jak w naturze, w deszczu). Lubi zraszanie co 1-2 dzień.

Chamadorea jest nieco delikatniejsza od Areca L. Jej liście są delikatniejsze, pierzaste, znacznie bardziej rozłożyste niż u swojej „siostry”.  Ostre liście mogą podrażnić nie tylko przełyk, ale i delikatny koci żołądek. Aby ochronić ją przed zębami naszych pupili, warto ustawić ją na podwyższeniu, w miejscu, w którym koty nie będą mogły jej dosięgnąć. Zjedzenie liści przez kota nie powoduje podtrucia pod względem biochemicznym.

Można ją pryskać środkami chemicznymi, jeśli pojawią się pasożyty. Przy zwierzętach warto jednak pamiętać o karencji zgodnej z etykietą producencką. Po odbytej kwarantannie (najlepiej w osobnym pomieszczeniu, do którego zwierzęta nie mają dostępu) warto zrobić prysznic, który oczyści liście z chemii. Niewrażliwa na mocną chemię – liście nie zostaną popalone przez środki owadobójcze.