FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

Ogniopłon (Achimenes)

Fot. irinasemenkova / Compfight cc
 • Natężenie światła:  Średniorozproszone, okno południowe lub południowo-zachodnie Może stać w głębi pokoju.
 • Podlewanie:
  Raz na jakiś czas, porządnie by „przelało” ziemię w doniczce.
  Wiosna/Lato – 1 raz w tygodniu
  Jesień/Zima – 1 na dwa tygodnie
 • Wilgotność powietrza: Dość duża, 50-80%
 • Temperatura pomieszczenia:
  Wiosna/Lato 20-26*C
  Jesień/Zima 15-20*C
 • Trudność w uprawie: Łatwa
 • Nawożenie: Wedle zaleceń producenta nawozu, można, ale nie trzeba.
 • Kocie bezpieczeństwo: Roślina bezpieczna dla kotów

Ogniopłon to kolejna tropikalna roślina z Ameryki Południowej. Idealna dla miłośników roślin ozdobnych z kwiatów. Cała rodzina (ostrojowate, Gesneriaceae) tych kwiatów obejmuje kilkanaście gatunków, o różnym wybarwieniu kwiatów. Niektóre z nich są uprawiane jako domowe rośliny ozdobne.

Ciekawostką jest, że często myli się go z fiołkiem afrykańskim. Jest to błąd, gdyż wygląd liści jest zazwyczaj inny niż te w mylonej roślinie. Jedno co łączy fiołka z skrętnikiem i ogniopłonem to to, że należą do tej samej rodziny roślin. Zasadniczą różnicą jest rozmiar tych kwiatów. W naturze, przy optymalnych warunkach pędy osiągają nawet ponad 3 metry długości!

 

PIELĘGNACJA Ogniopłona

Kwiaty w warunkach domowych mogą pojawić się na przełomie marca-września. Kwiat ten zawiązuje pąki przez cały sezon letni, więc z powodzeniem można go wynieść na balkon w ciepłe dni. Nie lubi jednak pełnego słońca, może to skończyć się poparzeniami kwiatostanów i liści. Naturalnym stanem rzeczy jest przechodzenie w stan spoczynku w okresie jesienno-zimowym.

Podłoże do roślin tropikalnych lub ziemia uniwersalna z domieszką kokosa (by trzymała wilgoć) jest najlepszym rozwiązaniem dla tego gatunku. Bytuje on w środowisku mocno wilgotnym i takie też podłoże preferuje. Generalnie nic nie stanie się jeśli przelejemy go za dużą ilością wody, ale nie może on stać w wodzie. Dlatego podlewać należy nad zlewem lub wanną i poczekać aż woda ocieknie z doniczki zanim wróci do osłonki. Nie można doprowadzić do sytuacji, gdzie podłoże jest wysuszone na wiór.

Optymalna temperatura w okresie wiosenno-letnim to 20-26 stopni. Natomiast w zimie Ogniopłon może być przestawiony do chłodniejszego pomieszczenia. Pomieszczenie nie może być jednak za ciemne, gdyż roślina ta lubi dość mocne, ale nie bezpośrednie słońce. Ponadto jako, że jest to roślina tropikalna, warto pamiętać o optymalnym nawilżeniu pomieszczenia.

Ogniopłon jest dość delikatną rośliną, która reaguje przy zbyt mocnych roztworach na pasożyty i choroby grzybowe. Koniecznie trzeba dobrać odpowiedni preparat tak, by po rozrobieniu nie zostały poparzone liście, kwiaty i korzenie.  Zjedzenie liści czy przez kota nie powoduje podtrucia pod względem biochemicznym.