
Fot. pieonane / Pixabay
- Natężenie światła: Rozproszone, okno południowe lub północne z dostępem do lamp w sezonie jesienno – zimowym,
- Podlewanie:
– Wiosna/Lato, Jesień/Zima – zaleca się by dno doniczki miało stały kontakt z wodą. - Wilgotność powietrza: Dość duża, 60-80%
- Temperatura pomieszczenia: 18-30 stopni Celsjusza
- Trudność w uprawie: Średnia
- Nawożenie: Niezalecane, najlepiej podlewać wodą RO lub deszczówką
- Kocie bezpieczeństwo: Roślina bezpieczna dla kotów
Dzbaneczniki to jedne z tych zielonych cudaków, które są bezpieczne dla kotów. Dzięki swoim zdolnościom mogą właściwie w całości pochłonąć większe muszki, pajączki czy nawet osy i żuki. Soki trawienne, które są umiejscowione na dnie każdego „dzbanka” pomagają strawić ofiarę, która niefortunnie znalazła się w jego wnętrzu. Krawędzie dzbanków są pokryte śliską, słodkawą substancją, której głównym zadaniem jest zwabianie potencjalnych owadów. Górne wieczko spełnia rolę ochronną. Zapobiega dostaniu się nadmiernej ilości wody do środka.
Dzbanecznik to roślina, która odnajdzie się w domach i mieszkaniach z szerokimi i nasłonecznionymi parapetami. Niektóre jej odmiany zachowują się jak pnącza i mają podobny pokrój. Dlatego dobrze będą czuły się zarówno na krawędzi parapetu, jak i w wiszącej doniczce. W zimie, ze względu na niedobór światła warto zaopatrzyć się w lampy doświetlające.
Pielęgnacja dzbanecznika
Rośliny owadożerne są specyficzna grupa roślin, które właściwie potrzebują stałej obecności wody. Specjaliści zalecają podlewanie ich wodą demineralizowaną, co znacznie wpływa na jakość nowych i obecnych przyrostów. „Owadożery” nie tolerują nadmiaru składników odżywczych. Nie da się ukryć, że nie zawsze istnieje możliwość określenia składu wody kranowej, którą podlewa się inne rośliny. Dlatego, jeśli jest możliwość to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w kilka litrów wody RO lub deszczówki. W ten sposób zapewnisz optymalne warunki dla swojego dzbanecznika.
Dzbaneczniki oraz pozostałe rośliny owadożerne powinny mieć możliwość bytowania w glebie, która jest bogata w próchnicę. Odczyn Ph powinien być dość kwaśny, mieszczący się w przedziale skali 5,0 – 6,0 Ph. Najlepszą mieszanką, która sprawdzi się jako podłoże to 3 części torfu (bez dodatku nawozu), jedna część piasku oraz perlitu. Rośliny te lubią dość wysoką temperaturę: będą dobrze się czuć nawet w solidnym upale. Ważne jest by została zapewniona stała wilgotność na dnie doniczki.
Rośliny te, jak każde inne są narażone na obecność różnych chorób, dlatego warto na początek skorzystać ze środków łagodnych, które nie są fitotoksyczne dla dzbaneczników. Dzięki temu zniwelujesz ryzyko strat w tych pięknych roślinach. Dodatkowo warto zapoznać się z etykietą producenta, gdzie zazwyczaj jest opisane metody stosowania danego środka chemicznego. Po ich ewentualnym użyciu należy roślinę owadożerną odizolować od reszty roślin i zwierząt, które są w domu, by nie doszło do zatrucia użytym opryskiem.
Zjedzenie liści przez kota nie powoduje podtrucia pod względem biochemicznym.