FELINES E-MAGAZYN

Portal dla kociarzy z pasją!

Areka (Areca L.)

Fot. Karolina Grabowska / Pexels
  • Natężenie światła:  Rozproszone, okno południowe.
  • Podlewanie:
    – Wiosna/Lato – 2 razy w tygodniu
    – Jesień/Zima – 1 raz w tygodniu
  • Wilgotność powietrza: Dość duża, 50-70%
  • Trudność w uprawie: Łatwa
  • Nawożenie: Wedle zaleceń producenta nawozu, można, ale nie trzeba.
  • Kocie bezpieczeństwo: Roślina bezpieczna dla kotów

 

Areka jest chyba jedną z najpopularniejszych palm wśród kociarzy. Zaraz obok kilku gatunków innych roślin z rodziny. Rośliny te pochodzą z Azji, a dokładniej z Madagaskaru. Mogą być idealnym prezentem dla fanów zielonego, tropików czy filmu „Madagaskar”, ale też mogą z powodzeniem być kupowane do mieszkań, w których są koty. W naturze osiąga wysokość nawet do 20 metrów. W domu, ze względu na klimat naszego kraju oraz warunki w mieszkaniu, powinna urosnąć maksymalnie do kilku metrów.

Jest to jedna z tych palm, która jest bezpieczna dla kota. Świetnie sprawdza się jako naturalny oczyszczacz powietrza z toksyn czy zalegającego dwutlenku węgla w mieszkaniu. Roślina ta uwielbia zraszanie. Można jej robić prysznice (lekko letnia woda) co kilka-kilkanaście dni. W sezonie zimowym można ją zraszać wręcz codziennie. Suche powietrze w mieszkaniu oraz włączone kaloryfery nie ułatwiają pielęgnacji roślin, które lubią wilgoć wokół siebie.

 

Pielęgnacja areki

Areka nie lubi bezpośredniego słońca, ale idealnie odnajdzie się w pomieszczeniu, gdzie słońce i światło będzie rozproszone. Nie zaleca się wystawiania tej rośliny na balkon w sezonie wiosenno-letnim. Lubi raczej stałe temperatury w pomieszczeniu, nie mniej niż 18*C. W sezonie letnim można podlewać ją 1-2 razy w tygodniu, w zimowym 1 raz.

Palma ta lubi średnio przepuszczalne podłoże, ziemia powinna być stale wilgotna. Trzeba jednak pamiętać, że między wilgotną ziemią, a przelaniem jest cienka granica i należy uważać na ilość wody dolewanej do doniczki. Areka ma dość płytki system korzeniowy, dlatego warto wybrać doniczkę wysoką, ale i dość wąską by pięknie wyeksponować roślinę.

Nawożenie nie jest konieczne. Wystarczy zapewnić rozproszone światło, najlepiej na południowej stronie. Oraz oczywiście należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Podłoże jakie możemy zastosować to podłoże do roślin zielonych oraz chipsy kokosowe (zatrzymują na dłużej wilgoć). Konieczna jest osłonka z odpływem, by woda „nie kisiła się” na dnie.

Liście areki są dość miękkie, giętkie. Raczej nie ostre. To czyni ją bezpieczną dla kota. Ostre liście mogą podrażnić nie tylko przełyk, ale i delikatny koci żołądek. Aby ochronić ją przed zębami naszych pupili, warto ustawić ją na podwyższeniu, w miejscu, w którym koty nie będą mogły jej dosięgnąć. Zjedzenie liści przez kota nie powoduje podtrucia pod względem biochemicznym.

Można ją pryskać środkami chemicznymi, jeśli pojawią się pasożyty. Przy zwierzętach warto jednak pamiętać o karencji zgodnej z etykietą producencką. Po odbytej kwarantannie (najlepiej w osobnym pomieszczeniu, do którego zwierzęta nie mają dostępu) warto zrobić prysznic, który oczyści liście z chemii. Niewrażliwa na mocną chemię – liście nie zostaną popalone przez środki owadobójcze.

 

POKRÓJ ROŚLINY