10 sytuacji, w których kot pokazuje, że ufa Opiekunowi

Wiele opiekunów na początku nie wie jak odczytywać sygnały swojego podopiecznego. Ten krótki fototekst powinien wam pomóc w odczytaniu zachowań waszego kota.

 

1. Pokazywanie “podwozia”.

 

3631315595_f98d398da8
Photo Credit: Alicakes* Flickr via Compfight cc

Pokazywanie wrażliwych części ciała (w tym odwracanie się tyłem by Duży zobaczył Gwiazdę Śmierci) jest okazywaniem zaufania wobec otoczenia oraz opiekunów. Kot wtedy czuje się bezpiecznie i nie boi się relaksować.


2. Pozwalanie na robienie różnych dziwnych, ale potrzebnych rzeczy.

 

Photo Credit: dasjabbadas Flickr via Compfight cc

Czasem przy najprostszych zabiegach pielęgnacyjnych kot dostaje kociokwiku i jest wręcz agresywny. Wiąże się to prawdopodobnie z traumą, trudną przeszłością czy właśnie brakiem zaufania do rzeczy nieznanych. Jednak większość kotów, które w 100% ufają swoim opiekunom będą pozwalać robić ze sobą wszystko!


3. Ocieranie się o opiekuna i różne przedmioty

 

Photo Credit: hj91 Flickr via Compfight cc

 Jest to nie tylko chęć dostania tego czego akurat chce nasz milusiński. Nasz kot po prostu zrobił nam ten zaszczyt i domaga się naszej uwagi. Ponadto ocierając się pyszczkiem o kanty różnych przedmiotów rozprowadza znaki zapachowe w postaci kocich feromonów, których my nie wyczuwamy.


4. Przybieganie na zawołanie, reagowanie na imię

 

Photo Credit: N’Grid Flickr via Compfight cc

Przyjęło się, że zwierzaki reagują na samo imię. A one nauczyły się kojarzyć dźwięk jaki wydajemy  wypowiadając ich imię. Niemniej jest to oznaka, że kojarzą nas z dobrymi sytuacjami i ufają nam. Ponadto jeśli zauważycie drgający i ustawiony pionowo ogon to oznacza to nic innego jak radość na nasz widok.


5. Ugniatanie pościeli, poduszek i samego opiekuna oraz mruczenie.

 

Photo Credit: Chapendra Flickr via Compfight cc

Ugniatanie to oczywista oznaka pełnego relaksu i rozluźnienia naszego pupila. Można powiedzieć, że jest to pozostałość po “kocięctwie”, kiedy to maluchy ugniatały mamę. Kotom kojarzy się to z przyjemnością, więc jeśli robi tak w Twojej obecności to możesz byc pewny, że kot ci ufa i jest bardzo zadowolony z zaistniałej sytuacji. :)


6. Przynoszenie zabawek do łóżka, na kanapę, etc

 

Photo Credit: hehaden Flickr via Compfight cc

Jest to pozostałość po naturalnym zachowaniu takim jak przynoszenie zdobyczy do gniazda. W ten sposób pokazuje, że jesteś członkiem jego stada i zasługujesz na zaufanie. Jeśli Ci przyniesie zabawkową myszkę to za każdym razem nagródź go pieszczotami – w ten sposób pokażesz kotu, że doceniasz podarunek*. :)

 

*Tyczy się to tylko zabawek. Nie popieramy wypuszczania kotów ze względu na dużą ingerencję w naturalne środowisko – jedno wyjście na dwór na dłuższy moment to od kilku do kilkunastu upolowanych drobnych gryzoni i ptaków, które są często pod ochroną!


7. Szukanie kontaktu z Dużym

 

Photo Credit: t.metamorfosis Flickr via Compfight cc

Czyż to nie typowy widok w trakcie pracy przy komputerze lub podczas oglądania telewizji? Kot w ten sposób szuka kontaktu z tobą i chce przebywać jak najbliżej ciebie. Dla naszego pupila nawet leżenie obok Ciebie na kanapie to pokazywanie zaufania i akceptacji Dużych.


8. Czekanie na Dużego przy drzwiach

 

Photo Credit: joannagoldman Flickr via Compfight cc

Prawda, że to typowy widok po całym dniu w pracy lub po dłuższym wyjeździe? Kot potrafi warować przy drzwiach już nawet pół godziny przed Twoim przybyciem. Doceń to! :) Jeśli po Twoim powrocie domaga się głaskania to weź go na ręce i oddaj się w całości karesom z Twoim pupilem. Nagródź go pieszczotami i pokaż, że również się stęskniłeś. :)


9. Odmiaukiwanie, purrczenie i inne dziwne dźwięki

 

Photo Credit: lcncrtr Flickr via Compfight cc

Tak zwane “przebodźcowienie kota”. ;) Koteł wtedy wydaje dziwne dźwięki, wygina się w różne strony, szuka wyraźnie atencji opiekuna. Również uważam to za jedno z najbardziej pożądanych zachowań u naszych pupili. Daj mu chwilę na to iście cyrkowe zachowanie i daj mu chwilę tylko dla niego. Niech poczuje, że doceniasz takie zaufanie! :)


10. Barankowanie

 

Photo Credit: quinn.anya Flickr via Compfight cc

Barankowanie to chyba największe uznanie wobec opiekuna. Bywa nieco denerwujące gdy na przykład chcesz się napić ciepłego napoju albo podczas rozmowy telefonicznej. Nawet jeśli to Cię denerwuje – nie odganiaj go. Daj mu buziaka, przytul się policzkiem do jego pyszczka i podrap za uchem. :)

 

A wasze koty jak okazują Wam zaufanie? :) Zapraszam do dyskusji!